video

Фото-реалистична слика на познатото Оскар „селфи“

Оскарите поминаа, но прашината што се крена после нив сеуште не се спуштила. Се сеќавате ли на познатата „селфи“ фотографија од овогодинешните оскаровци? На...

Кога детските цртежи ќе „оживеат“

Telmo Pieper е холандски уметник кој со помош на Photoshop дигитално ги „оживува“ детските цртежи во реална фотографија. „The Kiddie Arts“ е серија обработени...

Улични ремек-дела

Доколку сте вљубеници во убавината на уличната уметност, тогаш мајсторските дела на El niño de las pinturas ќе ве воодушеват и остават без здив. Станува збор...

Огромно „чудовиште“ во Будимпешта

За време на уметничкиот саем 2014 во Будимпешта, кој за момент го свртува вниманието на светските уметнички критичари кон современата уметност и уметниците од...

Мачките на Шекспир | Susan Herbert

Ако воопшто постои нешто што дополнително може да ги збогати, подобри или унапреди драмите на Шекспир, енигмата која носи име, дали би биле љубопитни...

Совршена уметност на површината на една река

Убавината на уметноста се должи на фактот што за неа не постојат граници. Па така, уметникот Реј Барткус кој живее и работи во Њујорк,...

Неверојатни хипер-реалистични дела | Ivan Hoo

Ivan Hoo е уметник од Сингапур кој создава неверојатни хипер- реалистични слики, но наместо на хартија или на платно тој слика на дрво. На...

Романтични слики | Karen Tarlton

Karen Tarlton, сликарка од Калифорнија, со романтично срце и голема љубов кон сликањето. Во нејзините слики преовладува еден мотив; романтични сцени на двојки, кои...

Водни авантури | Eric Zener

Прекрасни слики во кои преку моќта на бојата, искусната рака на Eric Zener и неговата способност успешно да раководи со четката, создава прекрасен приказ...

Париз во акварел | Тиери Дувал

Париз е градот на светлината, светилиште на уметноста, град на љубовта, место кое воодушевува и град од кој произлегле многу уметници. Се појавува прашањето,...

Фотогалерија | 35 години од Факултет за ликовни уметности

Во галеријата ФЛУ на Факултетот за Ликовни Уметности (објект Педагошки факултет), вчеравечер со почеток во 19 часот се одржа свеченост по повод 35-годишниот јубилеј на...

Улична уметност од ѓубре

Талентираниот португалски уличен уметник Artur Bordalо воодушевува со неговите дела. Овој пат тој изненадува со несекојдневно дело. Имено тој создава прекрасна скулптура на був...