За време на уметничкиот саем 2014 во Будимпешта, кој за момент го свртува вниманието на светските уметнички критичари кон современата уметност и уметниците од Централна и Источна Европа, на плоштадот Széchenyi во срцето на Будимпешта се појави несекојдневна склуптура. Станува збор за дело на Ervin Loránth Hervé, кој успева да создаде своевидно „чудовиште“ кое ползејќи излегува од земјата. Огромното „чудовиште“ кое доаѓа од подземниот свет е изработено од стиропор и се најде меѓу најдобрите уметнички дела на саемот оваа година. Ви се допаѓа?

25

24

23

22

СПОДЕЛИ
Претходна објаваЗа што сонуваат бездомниците? | Skid Robot
Следна објаваЛитература во форма на стрип
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР