автори Објавено од Дивиан Артс

Дивиан Артс

2710 ОБЈАВИ 0 КОМЕНТАРИ
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

Поезија: „Барбара“ и “За тебе љубов моја” од Жак Превер!

СВЕТСКАТА ЛЕГЕНДА - ЖАК ПРЕВЕР, ПОЕТОТ ОД ПАРИЗ Жак Превер е истакнат француски поет, претставник на надреализмот и симболизмот. Роден на 4 февруари 1900 година...

Лето во нови H&M модели – Riviera Dreaming!

Во екот на летната сезона, шведската модна куќа лансираше уште една колекција која изгледа како моден сон на сите љубители на релаксираната морска атмосфера. Инспирацијата...

3 природни средства за ублажување на мачнина при патување!

Голем број на луѓе страдаат од мачинина за време на патувањето ... Една од три личности имаат симптоми на гадење за време на возењето барем...

Запознајте ги арапските газели – жени кои возат неверојатно скапи автомобили!

Тие кои тврдат дека жените не знаат да возат, ќе го променат своето мислење по овој текст ... Жените знаат да возат обични автомобили, супер...

Мисони со аксесоари за базен!

Италијанскиот моден бренд Мисони, се здружи со сајтот кој произведува луксузни аксесоари за базени, Funboy, за заедно да создадат нешто феноменално ... Во визијата на...

Сонати за виолина и пијано на „Охридско лето“

Руските уметници, виолинистката Алена Баева и пијанистот Вадим Колоденко вечерва ќе музицираат за публиката на фестивалот „Охридско лето“. Концертот ќе се одржи во црквата „Света...

Модниот стил на војводката од Сасекс Меган повторно не воодушеви!

Принцот Хари и Меган Маркл вчера ја посетија изложбата организирана во чест на одбележувањето на 100-тиот роденден на Нелсон Мандела, а брачниот пар блескаше...

Пенелопе Круз е новата амбасадорка на брендот Шанел!

Францускиот моден бренд Шанел доби нова амбасадорка, станува збора за Пенелопе Круз. Шпанската актерка Пенелопе Круз ќе го краси овој бренд како лик на ексклузивната cruise...
video

Петар Маркоски со летен хит UNA SIGNORA!

Денес ви презентираме нов летен хит: Music Video by Petar Markoski UNA SIGNORA Видеото е снимено во Парга - Грција Режија на Даниел Јовески, а како директори...

Gucci не освојува со летните новитети!

Торбата Gucci GG Marmont, која изгледа како да е создадена во соништата, беше претставена ... Но сега, италијанската модна куќа ни претставува уште една нејзина...

Сите придобивки од морската сол кои можеби не сте ги знаеле!

Најголемата разлика помеѓу морската и солта за готвење е во тоа што втората се суши на повеќе од 650 степени Целзиусови и ја менува...

Прв FIBA 3×3 satellite турнир во Македонија!

Во изминатите неколку години ширум светот, 3х3 баскетот зема сè поголем замав кога станува збор за популарноста на овој спорт. Здружението „3x3 Macedonia“  го...

Рецепт на денот: Едноставен и вкусен ручек!

Рецепт на денот - солена и вкусна пита! Состојки: 50 дкг печурки 40 дкг шунка 3 парчиња леб 1 главица кромид 20 дкг кашкавал гауда магдонос вегета бибер 3 јајца јајца едно јајце со павлака кори...

Папучите Birkenstock на Louis Vuitton се нашиот фаворит за ова лето!

На многумина, споменувањето на папучите Биркенсток им ја крева косата на главата. Сметааат дека не се привлечни, а некои девојки велат дека не би ги...

LALIQUE го креираше најлуксузното шише за коњак!

Најдобрите пијалоци никогаш не се наоѓаат во обична амбалажа. Toa посебно e случај со извонредните коњаци со потписот Maison Hardy, легендарна француска куќа основана во...

Мода: Нова Haute Couture колекција на Patuna!

Елегантниот стил отсекогаш бил во сржта на колекциите на дизајнерката Патуна. Таа својата моќ ја добива од женственоста, но не затоа што ја брани,...