“Златна Рамка” – ревија на македонски филмови од минатата календарска...

Викендов во МКЦ се прикажуваат 25 македонски филмови-краткометражна, документарна, долгометражна и анимирана продукција од 2018 година. Годинава за прв пат ќе се одржи филмската ревија...

Ново музичко видео на Владимир Четкар

Со задоволство ви го претставуваме најновото музичко видео на Владимир Четкар за неговата авторска композиција 'Joyride'. Видео записот е дело на Борче...

Овој викенд во Скопје 9тиот Саем за венчавки!

Хотелот Александар Палас ќе биде најубавото место во Македонија. Во организација на интернет магазинот „Во Бело“ www.vobelo.com се организира 9-тиот саем за венчавки. Програмата е интересна...

Програма во Јавна Соба за оваа недела!

Дали слушнавте за новиот курс во Јавна Соба? Прочитајте повеќе на линкот. И оваа недела со голем избор на настани: 19.02. // 18:00 - Womenpreneurs Stories s02e02 Приказни на...

МАКЕДОНСКАТА МОДНА ДИЗАЈНЕРКА МАЈА КИКИРИИТКОВА ПОВТОРНО СЕ ВРАЌА НА МОДНАТА СЦЕНА

Елеазар е новиот проект на Маја Кикириткова Трајковски со кој се враќа на модната сцена во Македонија. По неколку годишна пауза, модната сцена го...

Пионерот на хип хопот Grandmaster Flash за првпат во Скопје

На 26 февруари, во ноќниот клуб Станица 26, со почеток во 21 часот за првпат пред македонската публика со двочасовен сет ќе настапи хип...

Каролина Гочева со незаборавни концерти!

Нашата дива, една и единствена, Каролина Гочева, одржа концерти за паметење. Македонското девојче заедно со Македонската Филхармонија во саботата и неделата, им приредија часови уживање...

Позитивни одгласи од изложбата „Црн петел, црвена кокошка“ во Хрватска

Изложбата „Црн петел, црвена кокошка: култови на плодноста, обреди, обичаи и верувања“, која ја подготви Музеј на Македонија во соработка со Археолошкиот музеј  од...

Промовирана `Монографијата 30 години Поетска Ноќ во Велестово`!

Во рамките на годинешниве Прличеви Беседи во Охрид на 5ти овој месец беше промовирана `Монографијата 30 години Поетска Ноќ во Велестово`. На една од највпечатливите...

ОТСЕГА ВО СКОПЈЕ СИТИ МОЛ МОЖЕТЕ ДА ГО ПОЛНИТЕ СВОЈОТ ЕЛЕКТРИЧЕН...

Скопје Сити Мол е првиот шопинг центар во Македонија каде што е поставена станица за полнење на електрични и приклучни хибридни возила.. Со поставување на...

Меѓународната манифестација „Ноќ на идеите“ во Скопје

Почитувани, Францускиот институт во Скопје има чест да ве извести и да ве покани на НОЌТА НА ИДЕИТЕ ВО СКОПЈЕ, НАСЛОВЕНА „КАКО ФИЛОЗОФИЈАТА ЈА ГЛЕДА ИДНИНАТА“, КОЈА...

МАСТЕР СОМЕЛИЕРОТ ПЕТАР ВЕЛИЧКОВИЌ ВО ЈАВНА СОБА ЌЕ ЕДУЦИРА ЗА СОРТНИ...

Петар Величковиќ, еден од најентузијастичките мастер сомелиери на Балканот кој е дел од WEST Wine, ќе едуцира за вина кои се застапени во винските...

Програма во Јавна Соба 11.02. 2019

Нашиот тим е секогаш подготвен да ви помогне да организирате совршен настан Погледни ги нашите простории на линкот. Уште една богата неделна програма: 13.02. // 17:00 - Финансиско...

Кое зимско Битолско чупе си ти?

Дали уживате во зимските авантури или, пак, повеќе сакате снегот да го гледате од прозорецот и да уживате во домашна атмосфера? Дали сте повеќе...

Изложба на дела од работилницата “Емоции за еден град” – изложба...

Дела од работилницата што се реализираше во склоп на изложбата Celebrate Life / Емоции за еден град на дизајнерот Горан Костовски – Ind.o.g. ќе...

ИСЦЕЛИТЕЛ ВО КИНО САЛИТЕ ВО ИТАЛИЈА

Исцелител ќе има широка кино дистрибуција во Италија! Oд 21-ви февруари филмот ќе започне да се прикажува во кино салите во Бергамо, Милано, Рим,...