„Охридско лето“за најмладата публика ја носи куклената претстава „Тоби“

Во рамките на драмската програма на Охридско лето, денеска ќе биде изведена куклената претстава „Тоби“од Флоријан Зденек, а во режија на Драгослав Тодоровиќ. Претставата...

Во „Света Софија“ пијано-концерт на дуото Варбанов-Тарли

Концерт за пијано ќе се одржи вечерва во црквата „Света Софија“ со почеток во 21 часот, во рамките на музичката програма на фестивалот „Охридско...

Сонати за виолина и пијано на „Охридско лето“

Руските уметници, виолинистката Алена Баева и пијанистот Вадим Колоденко вечерва ќе музицираат за публиката на фестивалот „Охридско лето“. Концертот ќе се одржи во црквата „Света...

Премиера на претставата „Мизантроп“ на „Охридско лето“

Драмската програма на фестивалот „Охридско лето“ продолжува денеска со премиера на театарската претстава „Мизантроп“ од Молиер, во режија на младата црногорска режисерка Ана Вукотиќ,...

Прв FIBA 3×3 satellite турнир во Македонија!

Во изминатите неколку години ширум светот, 3х3 баскетот зема сè поголем замав кога станува збор за популарноста на овој спорт. Здружението „3x3 Macedonia“  го...

ГАЛИЧКА СВАДБА 2018

Автентично сведоштво за традицијата, народното творештво и богатото културно наследство Оваа година судбоносното „Да“ во живописниот Галичник ќе го кажат невестата Тања Лепческа, која е по...

Public Room – оваа седмица 18.06.

НАПРАВИ САМ 'PASTA PENNE' Оваа седмица имаме: 20.06 // 17:00 - Повик за волонтери - WikiGap edit a thon Иницијатива за сите заинтересирани млади лица, студенти и...

“Летен саем на книгата“ во Скопје Сити Мол

📚Драги љубители на пишаниот збор, 📖 Од 07.06 па сѐ до 13 јуни во организација на Скопје Сити Мол и Здружението на издавачите и книжарите на...

Public Room – оваа седмица 04.06.2018

РЕЗЕРВИРАЈТЕ НЕКОЈА ОД НАШИТЕ СОБИ public room - event rooms Оваа седмица имаме: 04.06 // 20:00 - Тринаесет осврти за книжевни и слични дела - Промоција Промоција на...

„Отаде црнилото“ – самостојна изложба на Велимир Жерновски

  Во петок, 1-ви јуни, со почеток во 20 часот, во Музејот на современата уметност во Скопје се отвора самостојна изложба на ликовниот уметник Велимир...

ИЗВЕСТУВАЊЕ – „3х3“ баскет турнирот одложен за 15ти јуни

Спортскиот кошаркарски спектакл – турнирот „FIBA 3х3 Skopje City Mall 2k18“ ќе се одржи од 15 до 17 јуни, на катната гаража во Skopje...

Public Room – оваа седмица имаме

ИЗБЕРЕТЕ НЕКОЈ ОД НАШИТЕ КОКТЕЛИ Оваа седмица имаме: 29.05 // 20:00 - Книжевни Магнитуди 3 дел Во следниот меч ќе имате прилика да го гледате еден од...

Puccini & Rossini – Гала оперски концерт

46. МАЈСКИ ОПЕРСКИ ВЕЧЕРИ Puccini & Rossini 23.5.2018 / 20.00 продолжува со Гала оперски концерт посветен на безвременските композитори Џакомо Пучини, по повод 160 години од...

Мајски оперски вечери во МОБ – Змејот од Босна на 22.05.2018!

Либрето: Нијаз Алиспахиќ Диригент: Нада Матошевиќ Орешковиќ Режисер: Озрен Прохиќ Костимограф: Вања Поповиќ Сценограф: Вања Поповиќ и Озрен Прохиќ Кореографија и сценски движења: Белма Чечо Бакрач Диригент на хор: Данијел Жонтар Светло дизајн: Моамер Шаковиќ Видео дизајн: PAL – e Асс. композитор: Тони...

Наградата „Музејски проект на годината“ доделена на Национална галерија на Македонија

НУ Национална галерија на Македонија со особено задоволство ја информира културната јавност дека е еден од добитниците на овогодишните нагаради на конкурсот 18 Мај...

Неделна програма во Јавна Соба

Оваа седмица имаме: 18.05. // 21:00 - Македонски Шлагери со ДЈ Тоше Велјанов Јавна Соба продолжува со серијата македонски шлагери, секој петок. Ве очекуваме на журка со...