„Отаде црнилото“ – самостојна изложба на Велимир Жерновски

  Во петок, 1-ви јуни, со почеток во 20 часот, во Музејот на современата уметност во Скопје се отвора самостојна изложба на ликовниот уметник Велимир...

ИЗВЕСТУВАЊЕ – „3х3“ баскет турнирот одложен за 15ти јуни

Спортскиот кошаркарски спектакл – турнирот „FIBA 3х3 Skopje City Mall 2k18“ ќе се одржи од 15 до 17 јуни, на катната гаража во Skopje...

Public Room – оваа седмица имаме

ИЗБЕРЕТЕ НЕКОЈ ОД НАШИТЕ КОКТЕЛИ Оваа седмица имаме: 29.05 // 20:00 - Книжевни Магнитуди 3 дел Во следниот меч ќе имате прилика да го гледате еден од...

Puccini & Rossini – Гала оперски концерт

46. МАЈСКИ ОПЕРСКИ ВЕЧЕРИ Puccini & Rossini 23.5.2018 / 20.00 продолжува со Гала оперски концерт посветен на безвременските композитори Џакомо Пучини, по повод 160 години од...

Мајски оперски вечери во МОБ – Змејот од Босна на 22.05.2018!

Либрето: Нијаз Алиспахиќ Диригент: Нада Матошевиќ Орешковиќ Режисер: Озрен Прохиќ Костимограф: Вања Поповиќ Сценограф: Вања Поповиќ и Озрен Прохиќ Кореографија и сценски движења: Белма Чечо Бакрач Диригент на хор: Данијел Жонтар Светло дизајн: Моамер Шаковиќ Видео дизајн: PAL – e Асс. композитор: Тони...

Наградата „Музејски проект на годината“ доделена на Национална галерија на Македонија

НУ Национална галерија на Македонија со особено задоволство ја информира културната јавност дека е еден од добитниците на овогодишните нагаради на конкурсот 18 Мај...

Неделна програма во Јавна Соба

Оваа седмица имаме: 18.05. // 21:00 - Македонски Шлагери со ДЈ Тоше Велјанов Јавна Соба продолжува со серијата македонски шлагери, секој петок. Ве очекуваме на журка со...

Голем 3×3 баскет турнир во Скопје Сити Мол!

Здружението “3x3 Basketball” Македонија заедно со Скопје Сити Мол, од 1ви до 3ти јуни организираат голем спортски спектакл, 3х3 баскет турнир. Ќе се одржува...

Српските џез виртуози Душан Јевтовиќ и Васил Хаџиманов во Станица 26

Во четврток, на 17 мај, со почеток во 21 часот, во ноќниот клуб Станица 26 настапува гитаристот Душан Јевтовиќ, заедно со миленикот на скопската...

Creative Hub ја претстави Македонија на Самитот Forbes во Израел

Основачот на бизнис центарот за неформално образование Creative Hub од Скопје, Аријана Коскарова беше поканета од Forbes на глобалниот самит во Израел кој се...

Kонкурс за Годишната наградата “Ладислав Баришиќ” на Здружението на ликовни критичари...

Чест ни е да Ве известиме дека Здружението на ликовни критичари АИКА Македонија распишува конкурс за истражувачки проект од областа на ликовната критика во...

Што ќе се случува во Скопје, од 29-ти мај до 2-ри...

На самиот крај од месецот, од 29-ти мај, па сè до 2-ри јуни, нашиот главен град влегува во поинаква музичка димензија. Во надворешниот и...

Архитектонска изложба: Скопските вертикали

Покрај професионалната љубопитност, основен мотив кој стои во позадина на истражувачкиот проект „Скопските вертикали“ е да се придонесе за повторната видливост на еден од...

Денови на филигранство и накит

Занаетчиската комора Скопје во соработка со Скопје Сити Мол, по четврт пат го организираат настанот „Денови на филигранство и накит“, со кој сакаат да се...

Погледни ја програмата на Јавна Соба за оваа седмица

СЕКОГАШ ЌЕ НАЈДЕТЕ... Оваа седмица во Јавна Соба 01.05. // 11:00 - BBQ Picnic Оваа година го славиме денот на трудот, 1 Мај, во урбана природа -...

„Бикини Мун” на Манчевски почнува турнеја низ Македонија

Со проекциите во Штип на 20 и 25 април, почнува турнејата со киноприкажување во Македонија на „Бикини Мун", петтиот филм на најтрофејниот македонски режисер Милчо...