Ако овој тип на обработка на класичните дела е застапен во средните училишта, тогаш часовите по литература би биле омилени на сите – овие врвни класични стрипови се отелотворение на легендарните романи и драми, чие конвертирање во една несекојдневна уметност е прилично импресивна. Користење на оригиналниот текст или поеднаставување на истиот е типичен за овие стрипови, затоа што Шекспировото изразување мора да подлежи на декодирање; додека ваквиот тип на раскажување цели кон тоа да визуелизира што точно се случува во овие класични приказни.

Засега, серијата брои 15 стрипови по цена од 10 фунти секоја, достапни на веб-сајтот на Classical Comics. Во прилог, следуваат следните наслови, по ред:

A CHRISTMAS CAROL
FRANKENSTEIN
MACBETH
A MIDSUMMER NIGHT’S DREAM
SWEENEY TODD
GREAT EXPECTATIONS
DRACULA
ROMEO & JULIET
WUTHERING HEIGHTS

1

2

3

4

5

6

7 8 9

СПОДЕЛИ
Претходна објаваОгромно „чудовиште“ во Будимпешта
Следна објаваМали и убави станови (3.дел)
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР