Најдоброто од Португалија: Boca Do Lobo ги поместува границите на визуелното искуство на мебелот

Комбинирајќи ги модернистичките тенденции и современите технологии со традиционалните португалски производствени техники, овој бренд создава мебел што му пркоси на секојдневието.

Португалија е една од најживописните европски дестинации. Без разлика дали сте имале можност да ја посетите оваа земја на Пиринеите, некои од нејзините културни елементи се надалеку познати. Виното Портo, звуците на фадо музиката и сино-белите керамички плочки се симболите на оваа земја и прва асоцијација. Меѓутоа, покрај вообичаените симболи, Португалија се карактеризира и со необичен контакт со минатото, кој се одржува со негување на мануелни традиции и занаетчиски вештини. Едно од најдобрите современи интерпретации на минатото на Португалија може да се види во естетиката на брендот Boca Do Lobo, кој изработува мебел и декоративни  детали.

Плакар

Основан во 2005 година, овој визионерски бренд ги комбинира минатото и сегашноста, наследството на мануелните вештини постојано се толкува на модерен начин, а крајниот резултат се парчиња мебел кои пркосат на реалноста и изгледаат како да се имагинарни, создадени од имагинацијата.

Столица Boca Do Lobo Imperium и Boca Do Lobo Millionaire луксузен сеф

Секоја креација е производ на внимателен дизајн и има за цел да создаде производ кој гордо ги носи белезите на земја како што е Португалија. Техниките што се користат во производството на мебелот Boca Do Lobo се азулејо, филигран и лиење и рачна обработка на метал, резба и нанесување златни листови.

Производството на мебел Boca Do Lobo се заснова на традиционални техники кои се пренесуваат низ генерациите

Maca Boca do Lobo Pietra и лустер Boca Do Lobo Supernova

СПОДЕЛИ
Претходна објаваНема да верувате но капри панталоните се повторно во мода
Следна објаваОва лето сакаме Magda Butrym костим за капење
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ