Ништо не го „заокружува“ ентериерот подобро од едно (две, три…) домашни растенија. Сепак, внесувањето зеленило во вашиот дом не е само прашање на естетика, туку има и многу други придобивки поврзани со здравјето и, воопшто, со начинот на живот.

Патем, дали знаевте дека растенијата во домот ве прави попривлечен и подобар партнер? Па сега размислете дали ќе посветите малку повеќе внимание на нивната нега и редовно наводнување!

Зошто навистина ви требаат растенија во вашиот дом?
Растенијата се, значи, многу повеќе од украси – освен ако не зборуваме за вештачки растенија, бидејќи тие се токму тоа, украси во внатрешноста. Вистинските, живи растенија имаат способност да апсорбираат токсини од воздухот и да го прочистат вашиот животен простор. Бројни истражувања покажаа дека растенијата можат да придонесат за намалување на нивото на стрес, но и за зголемување на нивото на концентрација, продуктивност и креативност.

Грижата за растенијата влијае и на формирањето на некои здрави навики и структурата на нашата личност, а освен тоа, тие можат да ви помогнат соодветно да го персонализирате вашиот дом и да го направите попријатен (а тоа е придобивката што најмногу влијае на вашето ментално здравје).

Вертикална градина

 

 

СПОДЕЛИ
Претходна објаваНајубавиот маникир инспириран од Денот на вљубените
Следна објаваФУТУРИСТИЧКИОТ ФУСТАН НА ЗЕНДАЈА МОЖЕБИ Е ЕДЕН ОД НАЈДОБРИТЕ ДО ДЕНЕС
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ