Младиот хиперпродуктивен уметник-(графити-мајстор), познат под името CHEZ со својата оригинална уметност не останува незабележан како во својата родна Хрватска така и пошироко и на регионалната уметничка сцена. Неговите дела се амбиентално препознатливи каде и да се направени не улиците, на возовите или во некој изложбен простор.

Името на балканскиот Банкси е присутно веќе дваесет години на хрватската сцена. Првите потези со спрејот тој ги направил во својата Славонија. Својот сопствен стил тој го дефинира како свовиден колаж од секојдневните негови импресии кои се се само не досадни.Неговата автентична работа ги краси уличните простори ширум  Хрватска, предизвикувајќи восхит кај минувачите и вљубениците во уметноста. Стилот на уметникот не е класичен стил на изработка на графити на кои сите ни е сме навикнати. Тој користи живи бои и експериментира со типографијата создавајќи волшебство кое ја буди силно имагинацијата кај набљудувачите и минувачите.

Волшебен, примамлив, помалку и психоделичен е вистинската дефиниција на стилсата нарација на CHEZ.

Погледнете ги неговите дела!

СПОДЕЛИ
Претходна објаваНов Volkswagen T-Roc R, совршена комбинација на перформанси и дизајн
Следна објаваSaint Laurent одушеви со новата колекција во Париз!
"Art will remain the most astonishing activity of mankind born out of struggle between wisdom and madness between dream and reality in our mind!"! My main fields of interest are arts and culture, but I am easily adaptable to different types of topics. Intrinsic interest in these two fields, of which I have followed successive developments, and in their singular and profitable union: scientific abstraction and sensory rapture, ephemeral and predictive, the attribute of success and the spirit of ‘innovation. ---------------------------------------------------------------------------------- Со повеќе од солидни познавања на класичната уметност и со исклучителнo познавање на француската мода и стил на живеење, Маја ја презентрира убавината на уметноста во посебните мигови на секојдневието, нагласувајќи го акцентот на идиличните егзотични патувања. Формалната цел на убавината е страста на љубовта; (нејзина омилена изрека).

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР