По повод 101-годишнината од раѓањето на Миле Корубин, Националната галерија организира голема ретроспективна изложба во просториите на Чифте амам и промоција на монографското издание од др. Кирил Пенушлиски, опфаќајќи ги сите периоди од неговото творештво.

Свеченото отворање ќе биде на 28 септември (четврток) 2023 година во 20 часот.

Миле Корубин е еден од најзначајните македонски ликовни уметници после Втората светска војна и еден од основоположниците на современaта ликовна естетика.

Неговото творештво се протега повеќе од пет децении.

“Секоја слика ја сметам за незавршена. Нејзиното завршување се остварува во следната слика и така натаму. И, можеби сите тие слики заедно значат  едно оформено уметничко дело”

Миле Корубин

Портет на Славко Јаневски

СПОДЕЛИ
Претходна објаваПознати личности на модната недела во Лондон
Следна објаваНова сезона – нови модни комбинации
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ