автори Објавено од Георгиевска Маја

Георгиевска Маја

451 ОБЈАВИ 0 КОМЕНТАРИ
Art will remain the most astonishing activity of mankind born out of struggle between wisdom and madness between dream and reality in our mind!! Со повеќе од солидни познавања на класичната уметност и со исклучителнo познавање на француската мода и стил на живеење, Маја ја презентрира убавината на уметноста во посебните мигови на секојдневието, нагласувајќи го акцентот на идиличните егзотични патувања. Формалната цел на убавината е страста на љубовта; (нејзина омилена изрека). Art will remain the most astonishing activity of mankind born out of struggle between wisdom and madness between dream and reality in our mind!!

`Големата мајка`-најпочитуваниот култ од пероидот на Неолитот

Најреволуционерната етапа од културно-историскиот развој на човештвото започнува со Неолитот(7000-3500 ст.ера).  Најстарите уметнички претстави за култот на мајката која завзема централно место во човековиот...

,,Неолитот во Македонија”-конференција посветена на предисторијата во Македонија

Како резутат на темелната соработка меѓу Археолошкиот Музеј на Македонија и Центарот за истражување на предисторијата на 12 декември во 9.00h во истоимениот музеј...

,,Хероините на нашето време”-изложба на Јана Јакимовскка

На 10 декември во Музејот на град Скопје ќе биде реализирана изложба на нашата афирмирана уметница Јана Јакимовска, насловена како ,,Хероините на нашето време,,. Ова...

,,Caprisa”-весели и разиграни торби со интересни принтови!

Љубител сте на малите крзнени пријателчиња или можеби имате дома некои од нив, тогаш новата колекција на ,Caprisa' е вистински избор за вас оваа сезона....

Henri de Toulouse-Lautrec-хроничарот на парискиот ноќен живот!

Боем, сликар, декадент, но во истовреме и најголемиот хроничар на парискиот ноќен живот кон крајот на XIX век-(fin-de-siecle), големиот Лотрек е роден на дененешен...

Свечена академија по повод 70 години од постоењето на НГМ!

На петти декември со почеток  во 20.00h ќе се одржи Свечена академија во Националната Галерија на Македонија (НГМ) по повод 70 години од нејзиното...

,,DERMAOXY”- најнов холивудски третман за подмладување!

Познато е дека ниеден процес во човековото тело не може да се одвива без присуство на кислород. На тој начин се постигнува најдобро возможно...

Паметен часовник, неопходен аксесоар на денешницата!

Кинеската компанија ,,HUAWEI'' на глобалната промоција која се одржа во октомври покрај своите новитиети на мобилни уреди го престави и новиот паметен часовник. Паметниот часовник...

,,Momocca”-модуларен мебел за безброј солуции!

Шпанската компанија која изработува мебел ,,Momocca'' неодамна ја престави својата нова линија на мебел насловена како Јулија , и тоа со една единствена цел  да...

,,Manhattanhenge”-величественената глетка во Њујорк!

Некои од најубавите призори секогаш се создавват во синтеза со природата. Една од највеличенствените и скоро нестварно убава е несомнено т.н менхетенска краткодневница, редок...

Тренди кожени јакни за есен 2018!

Многу од нас во периодов се во потрага по убава, модерна но и удобна кожена јакна. Тренд боја за есенва е дефинитвно црната боја...

Интересни факти за готската катедрала `Notre Dame`!

Готската катедрала Notre Dame која се вбројува во еден од најзначајните одбележја на француската престолнина, како и денес така и минатото имала истакната улога...

Дали сте го посетиле ,,најшарениот” град во Европа!

Градот во кој се вкрстуваат Европа и Азија, каде архитектурата во најголемиот дел е со традиционални градби составена од камени куќи, каде големиот број...

Гламурозниот изглед се враќа на сцена оваа зима!

Доколу сте љубител на гламурозен изглед тогаш актуелните модни трендови со сигурност ќе ви допаднат и ќе ве развеселат во истовреме. Модните парчиња направени од...

Зимски капути со потписот на MANGO!

Годинава имавме мошне топла есен помалку необично за овој период, но таа полека си заминува, а во очекување на зимата, секако почнуваме да размислуваме...

Најнов `beauty trend` за мазна кожа на вашето лице!

Сите ние посакуваме да имаме убава и негувана кожа на вратот и лицето, но ретки се оние кои имаат таква генетска предиспозиција да го...