Талентираниот португалски уличен уметник Artur Bordalо воодушевува со неговите дела. Овој пат тој изненадува со несекојдневно дело. Имено тој создава прекрасна скулптура на був во градот Covilhã во Португалија, искористувајќи го фрленото ѓубре.

Скулптурата е наречена „Очите на бувот“ и истата е составена од тракторски гуми, лим и други делови кои потекнуваат од урбаните отпадоци. Прекрасно, зар не?

26

24

23

22

21

СПОДЕЛИ
Претходна објаваДизни хороскоп за декември
Следна објаваНеделен репертоар на Драмскиот театар (24.11 – 29.11)
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР