video

Tarantino | Поглед од долу

Доколку ви се допаднаа звуците на Арнофски и линераната перспектива на Кјубрик, сигурно ќе ве интересира и овој аспект, овој пат од филмовите на...

Книжевна светлина | Ragip Erdem

Книгите, помалку или повеќе, се докажаа како вистински пријатели - без да не вознемируваат премногу, можеме да сметаме на нив во секое време. Да...

Како би сакале да бидете запаметени?

Пред отприлика 100тина години, еден човек пролистувајќи го дневниот весник наиде на изненадување кое го проследи со неверојатен ужас, забележувајќи го сопственото име на...

Најдобриот пријател на човекот | Gerrard Charles Gethings

Умно, чувствително, верно, паметно животно, со поглед кој ја потврдува констатацијата дека кучето е најдобар пријател на човекот. Gerrard Charles Gethings верува дека секое...
video

Преобразба | Инспирирано од Кафка

Тhe metamorphosis of Mr. Samsa e 10 минутен анимиран филм од 1977 година,  во режија на Caroline Leaf. Приказната е инспирирана од романот  Преобразба...
video

The Mortal Instruments | City of Bones

Мајката на Clary Fray, наводно обична тинејџерка  е нападната и одведена од нивниот дом во Њујорк,  од страна на демон.   Clary Fray трагајќи кон...

Библиотеката: катедрала на душата

Ниска, црвена зграда од тули сместена врз трева среде градскиот хаос како гарант на молкот на едно минато време. Всушност, се работи за пусто и...

Alessandra Ambrosio и ќерката Ања за London Fog

Со една од најдобрите светски модели Alessandra Ambrosio како мајка, која позира за најреномираните брендови и е ангел на Викторија Сикрет , повеќе од...

Експлозија од прсти | Ambreen Butt

Оваа уметничко дело на артистот Ambreen Butt од далеку изгледа како колекција од фини розеви ѕидни детали, но одблизу раскажува една сосема друга, по...

Нова национална арена | Токио

Модерен стил, мазни линии и сјајно бел дизајн! Не е ни чудо што фасцинантиот проект на фирмата Zaha Hadid победи на изборот за дизајн...

Колкава разлика правиме?

Еден човек додека шеташе по плажа и уживаше во глетката, забележа дека утринските бранови носат со себе стотици морски ѕвезди и кога брановите се...
video

R.E.M | Видео за збогум

Бендот R.E.M  објавија нов, а воедно и последен   видео запис во режија на Џејмс Франко за песната Blue, која што се наоѓа на последниот...
video

Stanley Kubrick | Линеарна перспектива

Ова видео содржи моменти од повеќе филмови на Кјубрик , каде што акцентот е ставен на линеарната перспектива. Инаку  Стенли Кјубрик (26 јули 1928...

15 ентериери во духот на Париз

Слободно може да се каже дека француската престолнина е центар на културата во Европа и важи за еден од најромантичните градови во светот. Долговековната...
video

Книги по случаен избор | Библиомат

Од долго-годишна традиција на купување и добивање книги на подарок до енормна колекција која резултира со идеја да се отвори книжарница, кулминацијата на инволвирање...

Bershka | Ѕвездена прашина

Празничниот lookbook на Bershka. Голем избор на фустани, светкави детали, модерни и младешки кроеви со софистицирана и секси нота. Одберете го своето парче.