Добриот сон е единствениот тренд околу кој дури и вечно спротивставените страни – докторите и гуруата се согласуваат. Тоа подразбира 7-8 часови постојан сон на ден.

spavanje san

Дека то навистина треба да се придржуваме докажаа и бројните истражувања, која сугерираат дека пореметување на споењето, можат да го зголемат ризикот од кардиоваскуларните болести, висок крвенпритисок, неправилна работа на срцето, мозочен удар и метаболички проблеми како зголемено ниво на холестерол, дијабетес, но и хроничен замор.

Како до квалитетен сон?

Пред одење на спиење, треба да ги избегнувате спортските и работните активности, употребата на телефонот или таблетот, затоа што тие доведуваат до будење. Избегнувајте и тешка храна, никотин и алкохол, а слободно испијте чај од валеријана.

Клучот за постигнување на здрав циклус на спиење, подразбира престој на отворено пред спиење, но и станување во одредено време за викендите.

Image result for пешачење во природа

 

Исто така, препорачливо е и “дремење” после ручек, не подолго од 20-тина минути, зошто во спротивно, ќе заспиете во подлабока фаза на сонот и ќе се чувствувате позаморно.

Image result for спиење

СПОДЕЛИ
Претходна објава„Елементал“ и Скопје 10 години љубов
Следна објаваНенадминат луксузeн приватен остров коj изгледа како рај!
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР