За да разберете како настанала оваа куќа, потребна е воведната приказна. Од два мали стана од 50 и 20 квадратни метри , кои се наоѓаа еден до друг, ги делела оградена зона со метален столб, кој не го дозволувал нивното соединување. Иако прво клиентот сакал да се откаже од реконструкцијата на тие станови, понудениот проект кој му го понудиле архитектите од студиото Tas-S, потполно гo предомислиле.

"Sepa" kuća

Тенките плочи поставени хоризонтално и вертикално ги споија двата стана и создадоа празен простор како создаден за автомобил. Куќата под името „Sepa“ има дневна соба со поглед на споменатиот празен простор, односно гаражата, одлично смислена расвета и оригинален распоред на просториите, на темелот на понудениот простор. Секако оваа куќа не е за секого, но секако се издвојува од масата на реконструкциите.

 

СПОДЕЛИ
Претходна објаваСамо Karl Lagerfeld може да ја прати својата ревија на патување во космосот!
Следна објава„Елементал“ и Скопје 10 години љубов
Пилотот кој раководи со летот кој ја открива креативната страна на животот е вечен поддржувач на широката палета уметности, со хиперактивен печат. Без ефект на изненадување поради уметничкиот допир од мали нозе и израснувањето во семејна атмосфера на вистински уметници прават од него модерен боем, шармантен екцентрик, вистински гурман, патувач и трагач по креативитет низ секој агол на планетата. Затекнат во маркетингот и односите со јавност, не успева да се оддели од креативниот максимум во секоја сфера на живеењето.

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР