Најскапата супстанца на светот чини 100 милијарди долари за милиграм!

Најскапа супстанца Со цена од 100 милијарди долари за милиграм, анти-материјата е најскапата супстанција на планетата. Во согласност со напорите на човештвото да оди таму...

Насликано село во Полска

Луѓето ширум светот обожуваат да ги красат своите домови, но малку од нив тоа го прават толку посветено и вешто како жителите на Залипие,...

Tate Britain го краси делото на скулпторката Shirazeh Houshiary!

Лондонската галерија Tate Britain, го одбележа доаѓањето на божиќните и новогодишни празници на помалку необичен начин - елката ја поставија со врвот надоле. Делото е...

Елката “The Tree of Love” на Diane von Furstenberg во Claridge’s!

  Со височина од речиси 6 метри, убавата елка изгледа како од бајка, а ја красат 8.000 сјајни сребрени лисја ... Веќе пишувавме дека сите светски...

Рачно направените домови на уметниците

Колекцијата фотографии на Don Freeman и текстот на архитектот Michael Gotkin ја формираат книгата со наслов ARTISTS' HANDMADE HOUSES, односно Рачно направените куќи на уметниците. Книгата е составена...

Омилени филмови според хороскопскиот знак

Секоја приказна, нејзините јунаци и заплетот, носат во себе печат од астролошките знаци. Според изборот на омилениот филм можеме да го препознаеме хороскопскиот знак, а...

Уникатен начин да се доживее пустината Мохаве

За оние со авантуристички дух секогаш постои начин и најобичното место да се доживее поинаку. Меѓутоа, пустината Мохаве не е обично место. Бескрајниот простор...

Lapis Lazuli кралот на скапоцените камења

Lapis Lazuli или како уште го нарекуваат и "кралот" на скапоцените камења во историјата на човештвото е познат како најбараниот камен. Во стариот милениум...

Најпознатите светски туристички локации според „Instagram“

Колку ли само време сме поминале во гледање и мечтаење над прекрасните фотографии од некои далечни локации? Ние во Divian Arts неброено, затоа што...

Децата може да бидат вистинска копија на родителите

Велат „крвта не е вода“, ние апсолутно се согласуваме, но не само поради меѓусебната поврзаност туку и поради физичката сличност. Генетиката е навистина неверојатна...

3 природни средства за ублажување на мачнина при патување!

Голем број на луѓе страдаат од мачинина за време на патувањето ... Една од три личности имаат симптоми на гадење за време на возењето барем...

Нов начин на печење pizzа дома!

За совршено печена pizzа, најважна е печката. Сега благодарејќи на новата печка Stovetop Pizza Oven, сите можат да ја направат дома над плинскиот пламен....

3 важни причини зошто треба да јадете бадеми!

Секојдневното комсумирање на јаткасти плодови е најдобриот начин за зголемување на внесот на здрави масти. Покрај тоа, јаткастите плодови се полни со влакна и протеини,...

Летно освежување со пет вкусни ледени коктели!

Oвие неколку рецепти сигурно ќе ве развеселат - само уште да сме на плажа....Блендерот е вашиот најдобар пријател кога станува збор за овие коктели... Гранитен...

Хороскоп за ден 25.04.2018 година!

Овен (21.03 – 20.04) Многу поволен ден за повеќето претставници на вашиот знак, особено за оние кои одат директно кон целта. Имате поддршка од еден...

Најубава традиционална свадбена облека од 14 земји!

Во западните култури, невестите традицонално носат бел фустан на денот на нивната венчавка. Но доколку погледнеме подалеку од западот, ќе најдеме широк избор на...