Дали веќе подолго време сакате да станете порано?

Постои една невидлива, но важна причина за ова.

Една нова студија на истражувачи од Харвард докажаа дека будењето еден час порано има позитивно влијание врз менталното здравје, а покрај тоа, значително ќе го намали ризикот од депресија.

Одамна е познато дека постои врска помеѓу времето на спиење и расположението. Меѓутоа, колку порано да заспиете и да се разбудите – ова прашање ги загрижува многумина и сè уште нема дефинитивен одговор. Сега, научниците успеаја да докажат дека будењето 60 минути порано игра важна улога, особено во однос на условите поврзани со стресот и анксиозноста.

Научно докажано

Студијата ги зела предвид навиките за спиење на повеќе од 800 000 луѓе, а исто така се користел и Менделовиот метод на рандомизација кој се користи за анализа на причинско-последичните врски во генетиката. Значи, статистиката е собрана земајќи ги предвид податоците на луѓето кои носеле уреди кои мерат часови поминати во сон една недела, како и оние кои пополнувале прашалници за спиење. Откриле дека учесниците во студијата кои легнале еден час порано и станале порано од вообичаеното имале 23% помал ризик од депресија. И во случај времето на спиење да биде поместено за два часа, тогаш оваа бројка достигна 40 проценти.

Започнете да спиете на нов начин уште денес

Со современиот активен ритам на живот, ние често немаме доволно часови во текот на денот, а многумина го жртвуваат сопствениот сон за да имаат доволно време да направат сè што е планирано.

Во исто време, честопати она што не е направено во текот на денот се пренесува на вечер, непречено преминувајќи во ноќта. Обидете се да излезете од овој маѓепсан круг – започнете да се будите само еден час порано и целосно уживајте во почетокот на новиот ден и заштеденото време.

Научниците и психолозите ветуваат дека ова ќе обезбеди бран на сила и енергија.

Кој знае, можеби сè што планирате сега, сè уште може да се изработи, а да не е потребно да го жртвувате спиењето и вашето здравје?

СПОДЕЛИ
Претходна објаваЛежерни комбинации за вас кои имате слабост кон маиците!
Следна објаваLouis Vuitton: Најоптимистичка Cruise колекција!
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ