Втора година по ред, Никола Гескиер не може да ги претстави своите колекции надвор од Париз – иако обично патуваше со нив низ целиот свет …

Сепак, дизајнерот е полн со оптимизам – и тоа може да се види во новата колекција на Louis Vuitton. Во неа, футуризмот од 60-тите, во манирот на Андреа Куреж, се сретнува со експлозивни светли бои и обилен декор во духот на 80-тите – ова е поглед кон иднината, каде што сè е исполнето со забава, патувања и на сè што сме навикнати.

Модната ревија се одржа покрај инсталацијата на израелскиот уметник Дани Караван, наречена Axe Majeur. Чистите линии и светло-црвената нијанса ја дефинираа целата суштина на колекцијата – чистота, светлост и оптимизам.

Кога ја креирал колекцијата, Николас бил инспириран од 60-тите години – ера што му го даде на светот својот сакан футуризам. Оттаму во колекцијата се појавија „паф“ мини фустани, светли бои и кратки чизми.

Во исто време, дел од декорот е позајмен од друга ера што ја сака дизајнерот – осумдесеттите години. Особено, светкавите монистри, кои целосно покриваа неколку фустани и блескаат како диско топки. Вреди да се оди на забава во такви фустани – што ќе го сториме веднаш штом ќе бидат укинати сите ограничувања поради пандемијата.

СПОДЕЛИ
Претходна објаваВо кое време треба да се разбудите за стресот и анксиозноста да станат минато?
Следна објаваФустаните на преклоп никогаш не излегуваат од мода!
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ