“Larung Gar” е најголемото будистичко светилиште на светот кое е сместено во градот  Сертар или Седа на Тибет во истоимената долина. Тоа е дом на илјадници монаси и студенти кои овде живеат поминувајќи го времето медитирајќи.

Будистичката академија е основана на почетокот на осумдесетите години на минатиот век и на самиот почеток таа броела само 32 члена. Со текот на годините таа станувала се попоуларна и бројот на членовите се зголемил до таа бројка што местото станало пренаселено.

Светилиштето се наоѓа на 4000м надмоска височина и затоа го носи атрибутот “Градот под облаците”.

Погледнете го!

СПОДЕЛИ
Претходна објаваVan Cleef & Arpels Alhambra – слави 50 години!
Следна објаваKendall Jenner во совршени каубојски чизми на Fendi!
Art will remain the most astonishing activity of mankind born out of struggle between wisdom and madness between dream and reality in our mind!! Со повеќе од солидни познавања на класичната уметност и со исклучителнo познавање на француската мода и стил на живеење, Маја ја презентрира убавината на уметноста во посебните мигови на секојдневието, нагласувајќи го акцентот на идиличните егзотични патувања. Формалната цел на убавината е страста на љубовта; (нејзина омилена изрека).

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР