Дали ќе бидеме сведоци на подемот на моделите со вештачка интелигенција?

Модата е уметност како роман, вештина да се раскаже нешто што ќе ве изненади, што никогаш порано не било видено. И сега на модната писта има серија на нови херои кои не се од месо и крв, туку производ на кодови и алгоритми.

Станува збор за модели создадени од вештачката интелигенција (AI), а модните компании почнуваат да ги користат за да отворат бескрајни естетски можности.

Моделите со вештачка интелигенција се дигитално креирани фигури кои можат да прикажуваат облека и модни додатоци исто како и човечките модели. Тие можат да се приспособат за да ги одразуваат различните типови на тело, возрасти, големини и тонови на кожата, за да понудат широк спектар на облеки на парчињата што ги „носат“. Тие не се само статични дигитални кукли, туку се способни да го трансформираат својот изглед, стилови и опкружување – со едноставно притискање на копче.

Тие се дизајнирани да ги прикажат модните колекции на многу нови начини и да им дадат на брендовите можност да го приспособат изгледот на своите предмети и „манекени“ во од. Тие ја намалуваат потребата за скапо професионално фотографирање.

Сепак, постои и помрачна страна на приказната за моделите со вештачка интелигенција. Дигиталните модели можат да се усовршат на начин на кој луѓето не можат, а тоа ни поставува нереални стандарди за убавина и ги влошува веќе постоечките проблеми со имиџот за телото. Поместувањето на човечките модели и нивната замена со верзии од вештачката интелигенција може да доведе и до економски последици во модната индустрија.

Примената на модели од вештачката интелигенција неизбежно ќе предизвика етички дискусии, на пример за злоупотреба на фабрикувани слики. И што е најважно, вистинските модели се оние кои внесуваат автентичност на брендовите и обезбедуваат човечка врска помеѓу модата и клиентите. Оние кои ги ценат тие „старите“ искуства лесно ќе им го свртат грбот на брендовите само затоа што наместо природна убавина, грациозност и талент, се користи вештачка интелигенција.

Levi’s, легендарниот бренд за тексас, моментално е на врвот на листата на оние кои решиле да експериментираат со облека создадена со помош на вештачка интелигенција. Тие нема целосно да ги заменат човечките модели, но, како што е објаснето, тие сакаат да ја зголемат различноста во шопинг искуствата. Levi’s соработува со Lalaland.ai, водечко дигитално модно студио. Сепак, работите не одеа како што се очекуваше. Компанијата се соочи со бура од критики и мораше да објави нова изјава во која се споменува промоцијата на различноста.

Вистина е дека еволуцијата во ниту една индустрија, па дури ни во модата, веќе не може да се запре, особено затоа што употребата на модели со вештачка интелигенција е попрофитабилна. Сепак, ако ништо друго, ќе биде возбудливо да се гледа како оваа иновативна технологија го менува пејзажот на онлајн трговијата, правејќи ја по-персонализирано и разновидно искуство на клиентите.

СПОДЕЛИ
Претходна објаваДеновиве јадеме крем супа од тиква – ви го пренесуваме рецептот
Следна објаваПрвите фотографии на Анџелина Џоли во улогата на Марија Калас
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ