♟️Играјќи шах на дожд во Бремен, Германија

  И покрај ??дождот – околу илјада ученици уживајќи играа шах на плоштадот во Бремен. ?? Околу илјада ?? ученици од основни училишта се собраа на...

Дали ги видовте новите билборди низ Скопје?

„Изгледаш прекрасно денес!“, „Насмевни се, денов ќе биде супер“, „Ти можеш сѐ што ќе посакаш“ се само дел од пораките кои деновиве се појавија...

Фото на денот | Зајдисонце во Милано

  Денешниот избор за фото на денот е облакодер во Милано фотографиран од Davide Sasso со Samsung Galaxy S7. Претставена е рефлексијата на италијанското зајдисонце и самата фотографија спаѓа...

Фото на денот | После балетски настап

Балетот делува грациозно, лесно и совршено, но самата вештина бара многу труд, посветеност и рани на стапалата. На фотографијата е претставена една балерина после...

Фото на денот | Цвеќарот од Индија

Денешната фотографија е од серијалот на Ken Hermann наречен Flower Men. Фотографијата ја експресира поврзаноста на работникот со своето секојдневие во мистичната Индија, вистинскиот израз меѓу воспоставената...

Фото на денот | Девојката во Токио

Денешниот избор за Фото на денот е фотографија на „RK“ на која е претставена девојка во можеби еден од најурбаните градови во светот, Токио. Совршен...

Фото на денот | Брисел е убав

За денешната фотографија на денот избравме една од серијалот „Bruxelles La Belle“ на Mathias Mattéo. Брисел претставен единствено од моќта на природната светлина оставајќи белег на супериорност...

Фото на денот | Manon Esnouf

Денешниот избор за „Фото на денот“ е од Manon Esnouf, фотограф од Тајланд. Фотографијата потсетува на еден реален микс меѓу современото брзо општество и мирната...

Фото на денот | Совршено влегување во базен

Natalie Greenroyd направи неверојатна фотографија додека седеше на воздушен душек во базенот, а нејзиниот сопруг одличи да скокне. Незината подводна камера го документираше моментот и...

Фото на денот | Детска љубопитност

Станува збор за фотографија поврзана со приказната на Вироника Голден, која е инаку автор на фотографијата. Таа и нејзиниот сопруг долги години не можеле да...

Фото на денот | Улична уметност во Рио

Уметник слика на ѕид во најстарата населба во Рио де Жанеиро, Providencia Favela. Муралот е дел од проектот на локална галерија. Ние сме секогаш...

Фото на денот | Среќен роденден Одри!

„Одбери ден. Уживај во него, целосно. Во сè што носи денот, во сите луѓе што ќе ги сретнеш. Минатото ме научи да го ценам сегашниот...