Фото на денот | Небото над Санторини

За време на посетата на Ија, на бајковитиот грчки остров Санторини, авторот на фотографијата Соруш Етемад бил воодушевен од убавината на зајдисонцето. „Под совршената палета...

Фото на денот | Под сонцето

Автор на фотографијата е Габи Баратиу која имала желба да направи ваква фотографија веќе неколку години. Локацијата е островот Мајот, остров познат по водните...

Фото на денот | Санта Агата де Готи

Шетајќи низ уличките на древното италијанско гратче Санта Агата де Готи, имате чувство дека се наоѓате на филмски сет или прошетка низ историјата, а...

Фото на денот | Танц на мраз

Фотографија направена во една од многуте непроспиени ноќи додека фотографот Георг Попа нетрпеливо чекал да ја види Аурора Бореалис. Попа стигнал во Исланд во...

Фото на денот | „Бркање на сончевите зраци“

Денешниот избор за фото на денот е од еден фотограф од Словенија, кој направил воодушевувачка фотографија од неговиот роден град, и тоа грижливо внимавајќи...

Фото на денот | Мост од мраз

Денешниот избор за фотографија на денот е дело на Лорејн Минс. Мал чамец се движи во близина на огромна санта мраз на брегот на...

Фото на денот | Лебедово езеро

Прекрасен, бел лебед во езерото Блед во Словенија. Автор на оваа фотографија е Костјантин Стебловски од Виена кој совршено го уловил моментот со неговиот...

Фото на денот | Патоказ

За денешниот избор на Фото на денот ја одбравме прекрасната фотографија на Џастин Нот. Во фокусот  е еден светилник кој е во функција уште...

Фото на денот | Триумф на врвот

Додека последните сончеви зраци го осветлуваат планинскиот предел Кооау Ренџ на Хаваите, еден планинар го прославува својот триумф. Лиз Барни, авторот на фотографијата вели...

Фото на денот | Утро во Мачу Пикчу

На оваа прекрасна фотографија на авторот Симон Тонг, се прикажани утринските сончеви зраци како продираат низ облаците на небото над Мачу Пикчу во Перу....

Фото на денот | Розово зајдисонце

Зајдисонце го обвива светилникот Rattray Head во Абердиншајр, Шкотска, изграден при крајот на 20-от век. Авторот на фотографијата Грант Глендининг го уловил прекрасниот момент...

Фото на денот | Бамбусови дрва

На фотографијата чиј автор е Jason Ortegо, ги гледате познатите насади со бамбусови дрва кои се наоѓаат на периферијата на Кјото, Јапонија. Низ нив...

Фото на денот | Редици пред Ајфеловата кула

Во Париз, Ајфеловата кула привлекува повеќе од 7 милиони посетители годишно. Авторот на оваа фотографија, Graham De Lacy, кој бил во Париз за прв...

Фото на денот | Млечниот пат

Астрофотографот Дејвид Лејн го пронашол совршениот момент за да ја направи оваа фотографија. На неа, јасно се познава Млечниот пат над Националниот парк Јелоустоун...

Фото на денот | Село во боите на виножитото

За денешната дневна доза инспирација, ви го претставуваме селото Палмитас во Мексико. Жителите на ова село, иако сиромашни, имаат богат дух, па така ги...

Фото на денот | Малечката Алиса

Овој мистичен Вторник решивме да Ви го разубавиме со една мистична фотографија која ја има направено една мајка, а како модел позира нејзината ќерка,...