Повик за учество на ликовна изложба “Самоуки 2021” на НУ Центар...

Tрадиционалната ликовна изложба “САМОУКИ 2021“, koja се одржува како дел од годишната програма за изложби на НУ Центар за култура “Трајко Прокопиев“ – Куманово, ги повикува...

Коктели инспирирани од уметнички слики

Талентираниот бармен од Хотелот Лангам во Хонг Конг, Ражендра Лимбу, замислил коктели кои изгледаат како уметнички слики на познатите мајстори на сликарството: Ван Гог...

Уметничките колекции на кинеската царска династијата Танг

Кинеската царска династија Танг владеела од (18 јуни 618 до 4 јуни 907 год). Оваа позната династија била прекината во своето владеење за време...

Музеј под вода

Да, драги наши читатели убаво прочитавте, музеј под вода кој неодамна беше пуштен во Molinere Bay во Карибите. Jason de Caires Taylor е уметник-вајар и...

Колекција Wood & Glass – убави предмети од стакло и паднати...

Уметниците Скот Слагерман и Џим Фишман создаваат убави предмети од стакло и паднати дрвја ... Слагер и Фишман ја нарекоа оваа колекција Wood & Glass, но...

Damien Hirst по десет години излага во Венеција!

Eден од најконтраверзните светски уметници, 51-годишниот британец Damien Hirst, на 9 април ја отвори својата големa изложба во Венеција. Уметникот, кој честопати беше критикуван од...

‪#‎This_Generation‬ постери | Ajit Johnson

‪#‎This_Generation‬ постери. Постери кој ја опишуваат новата младина. Автор - Ajit Johnson  

Изложбата – The World Goes Pop во Tate Modern!

Во музејот Tate Modern во Лондон, поставена е изложба на непознати мајстори на уметничкото pop - art движење, во бурните шеесети години од минатиот век. Изложбата...

“Pollution Pods”-уметничка инсталација во Лондон!

Пред влезот на палатата Somerset која е лоцирана во центарот на Westminster неодамна осамна интересна уметничка инсталација на која британскиот уметник Michael Pinsky го...

>>Давор Кешќец-уметникот кој му дава нов изглед на нашиот град<<

Младиот уметник Давор Кешќец-(1997) е несомнено еден од нашите најталентирани млади уметници кој со својата целосна посветненост кон работата за кратко време стана препознатливо...

Уметнички накит со најубавата љубовна порака!

Новата колекцијата на FREYWILLE Hommage, со Alphonse Mucha, е една од најубавите колекции. Таа е посветена на ремек -делата на познатиот чешки сликар и...

Плетењето е одново во мода: Млади таленти заедно ја оживуваат заборавената...

Со тридневна работилница под менторство на дизајнерката Ирина Тошева, започна реализацијата на проектот „Нитка“, чиишто учесници ќе ѝ се претстават на јавноста со заеднички ...