Импресионистички слики | Andre Kohn

Andre Kohn е сликар чиј стил е опишан како фигуративно импресионистички. Сликар кој ја покажува неговата вештина и способност за забележување детали. Тој се...
video

Пијана анимирана приказна

Drink Drunk е краток анимиран филм на Leonardo Bonisolli.  Оваа кратка авантура на пијан лик кој излегува од паб, е всушност   студентски труд на...

Музички хотел од иднината | NHow

Лоциран на брегот на реката Шпрее, помеѓу источен и западен Берлин се наоѓа извонредниот музички хотел NHow. Хотелот е дизајниран од добро познатиот Karim...
video

Неверојатни илузии

Она што човечкото око не може да го согледа на прв поглед е секогаш возбудливо на втор. Се работи за три неверојатни илузии кои...

Зошто посилниот пол треба да ги почитува хероините?

Кетнис Евердин ги има сите одговори: благодарение на „Игрите на гладните“ и масовниот тренд на young adult жанрот, авторите на денешницата почнаа поинаку да...

Првата снегулка фатена од близу | Andrew Osokin

Убавината на природата не опкружува секој ден, но за време на зимата, кога паѓа снег, бегајќи од студот брзаме и не често уживаме во...

9 совети за инспирирање на креативноста

На долгогодишните уметници како и на почетниците неретко им се случуваат креативни блокади или пак недостаток на инспирација за време на работењето. Добро познато...

Дон Кихот во 60тите | Roc Riera Rojas

Постојат неколку видови книги што ја поттикнуваат имагинацијата на читателот за креација на визуелните карактери - една од нив, е епската приказна на Мигел...

Фото на денот | Изгрејсонце во Италија

„Во септември 2012, тим од професионални фотографи, планинари, сурфери и морнари пловеа на прекрасниот брег на Сардинија во потрага по највисоката и најубавата карпа...

Постери од култни филмски маски

Постојат филмски ликови кои имаат оставено вечен печат на публиката, а деталите и она што ги карактеризира ги прават истите тие ликови да бидат...

Книжевни парчиња од бајка

Иако модата сама по себе е засебна неисцрпна категорија, сепак во доста сегменти од секојдневието се среќаваме со модни точки на врзување во сите...

Машки тренд | Чанти

Најразлични актовки и чанти за таблет, зависно од стилот и работното место, се одличен додаток на машката гардероба и голем тренд оваа сезона. Ви...

Џејн Остин: Откриен живот – Кетрин Риф

Популарноста на Џејн Остин се чини дека никогаш нема да исчезне - таа има почесен фан клуб долж напоредниците и ширум меридијаните, како и...

Направи сам | Снежен глобус

Веќе е декември, се ближат празниците а со тоа се буди празничниот дух во нас. Токму затоа проектот што следи е снежен глобус, елегантна...

Фото на ден | Се ќе биде во ред

Мајчината прегратка е утеха и во најтешките ситуации. Фотографијата направена од страна на Jeff Roberts, сведочи за прегратка помеѓу мајка и син, после торнадото...

GUESS by Marciano | Празнична колекција

Празничната колекција за 2012та на GUESS by Marciano. Светкав гламур и секси парчиња на преубавата Sandrah Hellberg, фотографирана во сончевата Калифорнија од Hunter &...