Враќањето на ретро стиловите од деведесеттите и раните 2000-ти не е изненадувачки, со оглед на цикличната природа на модата. Од панталони со низок струк до кроп топови, сме виделе сè, а често нашите сакани познати личности и инфлуенсери се тие што го предводат оживувањето на одредени стилови.

хит за 2024 година

Појасите беа задолжителен додаток во културата на женската облека во споредба со машката, почнувајќи првично со истата практична цел. Во средниот век, жените закачувале ситни работи, како торбици и лепеза на појасот, слично како што користиме чанти денес. Кога чантите станаа популарни и модата се промени со блузи и долги здолништа, ремените станаа неопходен моден додатоток.

Каја Гебер – супер модел

Како што модните дизајнери почнаа покреативно да експериментираат со ремени како израз за стил, овој моден додаток еволуираше во разновид ни стилови и модели. Еден од извонредните примери беше chunky ремен.

Chunky ремените беа актуелни во 80-тите и 90-тите, а потоа го достигнаа својот врв во 2000-тите со преголеми токи. Сега доживуваат големо враќање. Откако Каја Гербер беше видена на ноќно излегување со ваков ремен, време е и вие да го набавите  својот.

СПОДЕЛИ
Претходна објаваДали страдате од алергии? Еве како природно да ги ублажите симптомите
Следна објаваРецепт за крем супа од печен домат и Grana Padano
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ