Цветни мурали на здодевните урбани фасади

Mona Caron е уметницата заслужна за воодушевувачки цветни мурали на фасадите од неколку згради на Сан Франциско, Портланд, Сао Паоло, Тајван и Шпанија се освежувачки...

Неверојатна улична уметност од целиот свет!

Погледнете ги овие неверојатни дела на улична уметност од целиот свет и уживајте ... Во споредба со традиционалните графити уметници кои главно користат спреј за...

Графити мајсторот `CHEZ`- Балканскиот Banksy!

Младиот хиперпродуктивен уметник-(графити-мајстор), познат под името CHEZ со својата оригинална уметност не останува незабележан како во својата родна Хрватска така и пошироко и на...

Чудесна уметност на улиците во Техеран!

Главниот град на Иран, Техеран се повеќе напредува како урбанистички, архитектонски така и воуметничка смисла. Пред осум години општинските власти решиле да ги разубават...

По пет години` Banksy` повторно на улиците на New York!

По пет години пауза контроверзните дела на `Banksy` повторно може да се видат на улиците на големото јаболко,(New York). Пред неколку месеци беше одржана...

Урбаните уметнички дела на Aryz

Кога зборуваме за најновите ѕвезди во полето на уличната уметност, есенцијално е да го потенцираме Aryz! Кралството Мароко, Португалија, САД, Данска и Норвешка се моментално домови...

Пепертутки го разубавуваат европскиот урбанизам

ВИСТИНСКА мотивација низ улиците на Австрија, Франција, Шпанија и Богота. Мантра е уличниот уметник кој им даде шаренило на европските улици. Неговите мурали претставуваат огромни живописни пеперутки...

Мурал на разбранувано море од Jake Aikman

Jake Aikman слика сцени кои ја достигнуваат мистеријата на природата. Драматично разбранувано море и мистични тропски шуми се негова најчеста инспирација за делата со маслени...

Уличната уметност на Том Боб во Њујорк

Уличните уметници мора да бидат брзи, прецизни, креативни и најдобри, за да ја пренесат пораката и да избегаат од стегите на законот. Пораката која сака...

Зелените графички декорации се новиот хит!

Современите уметници открија дека street art-от не е само визуелна уметност, туку може да стане и тактилна - мека и глатка на допир. Графитите направени од...

Stairways to Heaven: Најубавите скали на светот

Уличната уметност веќе сериозно се дистанцира од вандализмот и плови кон прекрасните, длабоки творечки води. И од разните урбани канваси како ѕидови, па дури...

Мурал со моќна еколошка порака

Франческо Камило Џоџино е италијански уличен уметник кој со своите дела има за цел да пренесе пораки до општеството, на креативен начин. Неговите огромни мурали...