Современите уметници открија дека street art-от не е само визуелна уметност, туку може да стане и тактилна – мека и глатка на допир. Графитите направени од мов („Moss graffiti“) се апсолутно еколошки по прифатени, не содржат никакви аеросоли како бои и се што им треба е малку вода за да растат. Мовта се залева со благо шприцање на водата – на почетокот секој ден, а по три месеци доволно е еднаш до два пати во месецот.

Grafit od mahovine

Денес во нашата галерија ви прикажуваме сликовит рецепт како да направите свој личен графит, направен од мов. Секако морате да имате на ум да го изберете вистинско место за него – да не го прогласат за вандализам.

За графит од мов ви е потребно:

3 шољи мов, измиен и чист

2 шољи обичен јогурт

2 шољи вода или пиво

пола лажиче шеќер

пченкарен сируп – по ваш избор

и блендер кој нема да сакате да го употребите после овие сосотојки!

Grafit od mahovine

СПОДЕЛИ
Претходна објаваНастан: пролетно будење во Max&Co!
Следна објаваКреативни излози на Hermes бутикот во Дубаи!
Пилотот кој раководи со летот кој ја открива креативната страна на животот е вечен поддржувач на широката палета уметности, со хиперактивен печат. Без ефект на изненадување поради уметничкиот допир од мали нозе и израснувањето во семејна атмосфера на вистински уметници прават од него модерен боем, шармантен екцентрик, вистински гурман, патувач и трагач по креативитет низ секој агол на планетата. Затекнат во маркетингот и односите со јавност, не успева да се оддели од креативниот максимум во секоја сфера на живеењето.

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР