Едноставни совети како да се справите со стресот!

Стресот е ситуација која не може да се избегне - без разлика на тоа која работа ја работите или каков живот живеете. Да се...

Навики на успешните луѓе пред спиење

Одамна е познато дека ритуалите пред спиење влијаат и тоа како на енергетското ниво следното утро. Според претприемачкиот советник, Business Insider, нешто што е најстрого...

Цитати за љубовта

Зарем има нешто поубаво и поинспиративно од љубов? Вечна и неисцрпна тема, непресушна инспирација, извор на сè што живее. Токму поради тоа, за претстојниот Ден...

Медитација од 10 минути, ќе го промени вашиот живот!

Доколку секој ден ви е хаотичен, како да се трчале маратон, бркате некои термини, ве чекаат други...., време е да застанете и направите мала...

Зошто треба да најдете време за читање книги?

Кои се предностите на читањето? Ја зголемува интелегенцијата, моќта на мозокот, релаксира, подобро спиење и ја активира меморијата. Воедно, читањето ви помага да напредувате...

Човеку, пријателот е само сенка

Пријателот е сенка, сопствена сенка од која колку и да се обидуваш да побегнеш секогаш ќе ти биде поблиску зад петици. Понекогаш, лутајќи низ градина...

Минијатурни домови

Повеќето луѓе сонуваат за грандиозна куќа со голем двор и градина. Но, постојат и луѓе кои се и повеќе од среќни во нивните мали...

На Вашето дете му треба миленик

На Вашето му треба миленик, зошто милениците се навистина добри пријатели. Тие се секогаш тука за нив, заедно да растат, заедно да учат, заедно...

Постери со цитати за инспирација на дизајнерите

На сите ни треба малку мотивација и инспирација за поттик во животот, а посебно на оние кои се занимаваат со работа за која инспирацијата...

Фејсбук его | Екарт Тол

,,Престанете да се дефинирате себеси – вам или на другите. Нема да умрете. Ќе почнете да живеете. И не грижете се за тоа како...

Совети за дамите од Коко Шанел

Коко Шанел, легендарната модна дизајнерка која е позната не само како светска модна икона, туку таа е добро позната и по нејзините практични совети...

Десетте кучешки желби

1.Секоја разделба со тебе, за мене значи страдање, затоа размисли пред да ме земеш, и не ме земај како играчка, додека сум мал, за...

Што да правите кога надвор врне дожд?!

Есента веќе е на прагот, а со тоа и врнежливите денови ќе бидат се почести. Дали можеби го сакате дождот и уживате во прошетки...

Мотивирајте се од ден во ден!

Поголемиот дел од денот, а потоа и од животот, го минуваме работејќи. Мора ли тоа да ни паѓа тешко? Можеме ли да уживаме во...

Инспиративни мисли од Харуки Мураками

Во последниве десетина години, читателите го познаваат Харуки Мураками по неговите романи („Норвешка шума", „Јужно од границата, западно од сонцето", „Спутник љубов") во чии приказни,...

Боенка за сите возрасти | Sarah Mangle

Кога последен пат искусивте книга дизајнирана за сите возрасти? Поточно, книга која што всушност може да ја обоите, безразлика што сте заборавиле како се правеше...