Јаболкото, црешата или дрвото од вишна е прекрасно, но не многу оригинално. Ако отсекогаш сте сонувале за градина како што сте ги виделе на страниците на списаниjата, имаме неколку интересни идеи за вас.

Камења во градината

Стил за оние кои не одгледуваат ништо на локацијата. Прекрасни камења, распоредени во согласност со прописите на будистичките монаси, се погодни за размислување и спокојство.

Од една страна, на таквата градина не и треба многу грижа, од друга страна, камењата, олицетворение на бесконечноста и универзално знаење, со правилен распоред, можат радикално да ја сменат локацијата, давајќи му ориентална софистицираност и правејќи го пејсажот поразновиден.

Градина за душата

Ако сте опкружени со стрес и проблеми во животот, тогаш градина со миризливи цвеќиња и билки може да биде најдобрата опција за вас. Главното правило е дека сите растенија мора да бидат мирисни. Изберете билки кои често ги гледате во кујната како готови зачини, како што се босилек, нане, мајчина душица и други. Во лето, ќе ве воодушеват со бујното зеленило и смирувачката арома, а остатокот од годината со пријатен вкус и сеќавања на топлите вечери.

Принципот е ист и за цвеќето. Гарденијата ќе донесе малку засладен мирис на целата област. Розата е свежа и софистицирана, јоргованот е носталгично топол, а непретенциозниот каранфил е свеж и шумски.

Градината изградена на ароми ќе направи да се чувствувате како вистински парфемер и ќе создаде совршена атмосфера на мир и релаксација на локацијата.

Француска градина

Француската градина е посветена на уредни лавиринти, клупи од ковано железо и симетрија.

Засадете цвеќе во леите, направете дрвореди или засадете грмушки по патеките за вашата градина да личи на градините на француските кралеви.

Кинеска градина

Кинеската градина е хармонична комбинација на природата и имагинацијата на сопственикот на локацијата. Важно е да не се менува пејсажот. Истакнете ги грмушките и засадете дрвја на рамни површини. Ако отсекогаш сте сонувале да имате езерце во вашата градина, знаете, дека е добредојдено во кинеска градина. Поставете мали мостови околу езерцето (под кои, инаку, не треба да има река), камења, клупи, и фенери.

Англиска градина

Ќе ви биде потребно многу време, труд и простор за да создадете пејзаж во манир на британски имот. Патеки со криви линии, тераси, совршено исечени грмушки и рози – сето ова бара многу напор и дефинитивно не можете да го сторите тоа без помош на дизајнер. Меѓутоа, ако просторот не може да се пофали со импресивни хектари, не  се вознемирувајте.

Англиската градина се карактеризира не само со традиции и правила, туку и со идеи што можат малку да се променат, применети дури и во наши услови. Засадете жива ограда, одгледувајте совршен тревник пред куќата без никаков плевел и не заборавајте на розите и винова лоза кои ќе ја обиколат куќата.

Кантри

Најслободниот и најкомплицираниот стил на дизајнирање. Високи сончогледи, застарени канти за наводнување и кофи како елемент на декорација, многу дрвја и зеленчукова градина. Градината во кантри стилот е преубава, практична и без посебни украси.

НЕМА КОМЕНТАРИ