#MotivationalMonday: Кратка приказна за чајот и како да живееме поисполнето

  Динамиката на нашето функционирање во 21от век става стеги и врши притисок врз нашето живеење во 21от век. Забораваме да живееме во вистинската суштина на...

Beyoncé наполни 35 години – 5 најдобри мотивирачки цитати од неа!

Најголемата светска поп sвезда и дива Beyoncé го прослави својот 35. роденден, на врвот на својата моќ како музички изведувач, модна икона, мајка и...

Како да победите во расправија?

Динамичното темпо на дваесет и првиот век става на дневен ред многу прашања кои попримитивниот човек никогаш не би си ги поставил себеси или...

Особини кои ги поседуваат убавите жени

Жените заради убавината чинат се што е во нивна моќ само за да го достигнат "волшебството" на овој магичен збор. Да, драги мои дами...

Како да се вратите во реалноста по летниот одмор?

  Годишниот одмор за повеќе луѓе е готов или е веќе при крај, а некои од понеделник се враќаат на работа и почнуваат со работните...

Да се биде тука

Во еден краток филм од само 4 минути се собрани сите мисли кои ги имаме во текот на денот, заробени во обврските. Кога секојдневието...

Татко и ќерка танцуваат на песна од Џастин Тимберлејк

https://www.youtube.com/watch?v=i0FtYuN5eU0 Денес решивме да ви прикажеме нешто што ќе ве наполни со љубов и ќе ви даде мотивација за убав почеток на неделата. Еден татко снимил кратко видео...

Шпил карти со инспиративни дами

Веб-страницата Woman Card започна проект во кој група илустратори прават карти за играње, но со поинаков изглед. На секоја карта има портрет од жени...

Колку вредам? | Кратка приказна за самодовербата

Некогаш, едно младо момче отишло кај еден стар мудрец и му рекло: „Дојдов да побарам совет. Се чувствувам безвредно и немам веќе желба да живеам. Сите...

Илустрација | Работите кои никој не ми ги кажа

Прекрасни илустрации од  Alex Noriega со наслов „Stuff No One Told Me“. Алекс не подучува на работите кој тој морал да ги научи сам,...

Кое хоби го делат најуспешните во светот?

Најуспешните луѓе на свет читаат , ама читаат многу. Сите, од Warren Buffett до Mark Zuckerberg и Bill Gates, се повеќе од обични читатели - Buffett изјави дека  80% од...

Минијатурни пораки со големо значење

Минијатурните пораки испишани на креативен и уникатен начин се дело на Dexa Muamar. Калиграфијата како јака страна и малите димензии како специјалност ги прават овие пораки...

Меган и Седумте Светски чуда

Занемарувајќи ја непредвидливоста на секојдневието, циркулирајќи заедно со стресорите и заборавајќи на оние работи кои ни се од есенцијално значење, функционираме монотоно, напорно и програмирано....

Што треба да направите првиот час дома, после работа?

За денот да ви биде успешен, важен е совршениот утрински ритуал или уште подобро, вечерниот, пред добриот сон. Но доколку сакате навистина да бидете...

Кренете ја самодовербата и повторно чувствувајте се прекрасно!

Како повторно да се засакате самите себе?! Самодовербата е комплицрана работа. Опкружувањето постојано не потсетува дека не сме доволно добри, доволно убави, доволно богати, доволно...

Едноставни начини за комплетна детоксикација!

Време е за детоксикација (чистење) на организмот! Сезонскиот детокс, е добар начин да го исчистите телото од токсини, да го забрзате метаболизмот и подобрите севкупното...