Која храна може да ја подобри вашата концентрација и меморија, а со тоа и вашето учење?

Летото привршува, што значи само еден почеток на испитните рокови на факултетите, но и почеток и на учебната и на новата академска година.
Сите оние кои треба да учат знаат колку понекогаш може да биде тешко. За квалитетно учење потребна ви е мотивација, но и концентрација.
Во продолжение ќе ви откриеме која храна може да ви помогне да ја подобрите концентрацијата и меморијата и со тоа да го олесните учењето.

1. Авокадо
2. Темно чоколадо
3. Целер
4. Сина риба
5. Бобинки
6. Јајца
7. Јаткасти плодови
8. Кафе

СПОДЕЛИ
Претходна објаваBalenciaga: лето и чизми до колена
Следна објаваПовик за две работилници за деца на книжевниот фестивал „Друга приказна
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ