Убавината и модниот стил немаат возрасни граници. Во било кој период од животот да се наоѓате, можете да изгледате беспрекорно, стилски и елеганто. Модата им овозможува на позрелите дами уникатно и стилски да го изградат сопствениот имиџ.

Во оваа прилика, како што можете да видите во насловот на објавата, ќе споделиме модни совети за дами кои се во своето златно доба на животот. Кога станува збор за модата и добриот вкус за облекување, нема ништо подобро да размислите од тоа да се обидете да го познавате вашиот тип на телесна градба и при тоа да го фаворизирате вашиот тип на тело според вашите години и пред се да се обидете модните трендови да ги приспособите  ваш сопствен начин на облекување. Затоа, не плашете се да изгледате модерно, туку инспирирајте се од горенаведените факти. Почитувајте го типот на тело, Облечете се во неутрални бои,  носете едноставни, но шармантни фустани или изберете лежерен изглед комбинирајќи кошула со џинс. Потрудете сè  да го извлечете најдоброто од вашиот личен имиџ.Тоа што сте во својата петта или шеста деценија од животот не треба да ви биде пречка да го извлечете најдоброто од вашиот личен стил, напротив, во оваа возраст, би требало да се познаваме совршено и врз основа на нашите вкусови, стилот и типот на телото да ја изберете најдобрата трендовска облека која со која ќе се идентификувате. Не станувајте модна жртва по секоја цена да ги следите постоечките трендови и обидете се да носите  облека која е во ваш стил. Најдобар начин за тоа е да постигнете опуштен, лежерен и тренди изглед, но да бидете препознатливи ​​во секое време.

Почитувајте го вашиот тип на тело, тоа е првиот од советите за облекување на 60 години што треба да го препорачаме да или да. И тоа е дека нема друга точка од која можеме да тргнеме, ако не е ова што не повикува да го слушаме нашето тело, неговите барања, што ни треба, дали е да се чувствуваме удобно пред да изгледаме модерно, ако треба се гледаме себеси професионални, женствени, да сме ниски, високи итн. Сето ова мора да го земеме предвид пред да се облекуваме.

Откако добро ќе го идентификувате вашиот тип на тело, би требало да започнете да се облекувате врз основа на:

– Деколте погодно за вашиот тип на гради.

– Почитувајте ги пропорциите на грбот.

– Користете бои кои не ја пренаглаауваат вашата силуета.

– Накитот е неизбежен моден детал.

– Одлучете се за црни блузи, здолништа или фустани, така практично инстантно ќе ја стилизирате вашата силуета. Не постои подобар начин да се облекувате соодветно, уредно, елегантно, софистицирано, а во исто време и помалку ласкаво. Чевлите треба да бидат елегантни. Патиките се соодветни само за време на спортот. Најдобра опција се класични чевли на ниска и стабилна пета или модерни во оваа сезона Оксфордки.

НЕМА КОМЕНТАРИ