Уметнички слики на вреќички чај

Примарната професија на Руби Силвиус е графички дизајнер, но освен тоа, таа црта, слика на платно, прави колажи и се занимава со секаков вид...

Футуристички дизајн на парфимерија во Париз

Роланд Халбе е фотографот кој стои зад фотографиите направени во една парфимерија во Париз. Парфимеријата има мошне иновативен и футуристички дизајн на ентериерот во...

Нов вид на чоколадо – прв пат по 80 години!

Научниците измислија нов вид на чоколадо! По осумдесет години, имаме иновација во областа на чоколадото. Швајцарскиот производител на чоколадо Barry Callebaut  произведува чоколадо од Ruby какао во...

4 работи што ќе ви донесат забава на работното место

Според последните статистички податоци, просечното време кое човекот го троши на работа за време на неговиот животот е околу 99.117 часа, што е еквивалентно на...

Татко и ќерка танцуваат на песна од Џастин Тимберлејк

https://www.youtube.com/watch?v=i0FtYuN5eU0 Денес решивме да ви прикажеме нешто што ќе ве наполни со љубов и ќе ви даде мотивација за убав почеток на неделата. Еден татко снимил кратко видео...

Вежби кои веднаш ќе го подобрат вашето расположение!

  Ви предлагаме психолошки вежби за подобрување на расположението Сите сме понекогаш лошо расположени, но за тоа постои брзо и ефикасно решение. Ако ве пратат негативните мисли,...

#Калиграм: Спој на поезијата со ликовната уметност

  Сите сме слушнале за луѓето чии исклучителни творечки способности ги извадиле од сенката на животот и ги направиле славни. Штом се спомне врвен писател...

Овие хулахопки ќе ве направат вистинска сирена!

Кој бил вашиот сон како дете? Да бидете сирена или можеби змеј? Па еве, имаме добри вести за вас! Daniel Struzynа од Дизелдорф, Германија е...

Сите бои на Париз

,,Paris in Color'’ (,,Париз во боја'’) e прекрасна збирка принтови кои ја прославуваат уметноста на животот во градот на светлината и љубовта. Во колоритни...

Сладолед со облик на цвет е нов слаткарски тренд!

Секој од нас сака да добие цвеќе и сите го обожуваме сладоледот, така ли е? Токму така, слаткарницата iCreamy во Сиднеј Австралија, одлучила да...

Бананите се најлошиот избор за појадок!

Нутриционистите се согласуваат: Бананите се најлошата храна што можете да ја одберете за појадок. Зошто е тоа така? Еве ги сите детали... Време е за...

Зошто Швајцарија ја понесе титулата за најдобра држава на свет за...

Новото рангирање е завршено и една земја ја понесе титулата за најдобра држава на светот, според истражувањата во кој учествуваа повеќе од 21.000 испитаници...

“Lesedi La Rona“ џиновски 1, 109-каратен дијамант!

Џиновскиот 1, 109-каратен дијамант, втор по големина дијамант пронајден во модерната историја, според експертите е премногу голем за продажба и можно е дека треба...

“Playa Del Amor”- скриениот рај на земјата

Прегледувајќи ги секојдневно прекрасните фотографии на "Инстаграм" и "Принтерест", неретко откриваме прекрасни, егзотични па дури и надреално убави локации ширум светот. Неодамна ја откривме...

Tate Britain го краси делото на скулпторката Shirazeh Houshiary!

Лондонската галерија Tate Britain, го одбележа доаѓањето на божиќните и новогодишни празници на помалку необичен начин - елката ја поставија со врвот надоле. Делото е...

Водена летна авантура

Секој од нас  има омилен начин на вежбање односно физичка активност, дали  е тоа пилатес, фитнес, јога, пливање и.т.н. Но, повеќето од нас во...