И додека Старбакс ја освојува Италија со својето перфектно кафе, луксузната мека Дубаи, Бурџ ал Арап, оди еден чекор понатаму …

Како што можете да претпоставите, тие ни нудат кафе со злато. Ложата Sahn Eddar,  сместена во овој прекрасен хотел, служи интересна понуда наречена Ultimate Gold Cappuccino, украсена со капки од 24 карати.

Ова луксузно капучино е направено од 100% Арабика кафе и млечна пена, која е смешана со злато. Дизајнот во форма на едра го комплетира овој пијалок, кој е декорирана со уште поголема доза на злато.

Кафето се сервира со Grand Cru Guanaja, чоколаден маршелоу, кој добива своја своја доза на злато. На крајот, не знаеме колку точно количеството на злато се троши за припремање на ова капучино, но знаеме дека неговата цена е 23 долари.

Следниот пат кога ќе заминете во Дубаи, задолжително посетете го Бурџ ал Араб и нарачајте Ultimate Gold Cappuccino. Сигурни сме дека ќе уживате!

СПОДЕЛИ
Претходна објаваГламурозна ревија на Elisabetta Franchi!
Следна објаваМаја Маск модна икона и мајка на Илон Маск!
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР