Со години се водеше дебата за тоа дали козметичките производи треба да се чуваат во купатилото.
Имено, топлината и влажноста во купатилото создаваат совршени услови за развој на вируси и бактерии, поради тоа треба да најдете друго место за отстранување на одредени козметички производи што инаку ги користите во бањата.

Експертите посочуваат дека разликите во температурата и влажноста можат да го нарушат квалитетот на козметичките производи, да ги направат помалку ефикасни и да го скратат рокот на траење.

Исто така, се препорачува да ги пренесете козметичките производи на суво и поладно место.

Иако повеќето луѓе сметаат дека бањата е совршено место за складирање пешкири и други крпи, експертите не се согласуваат. Имено, влажното и мокрото опкружување на бањата е добро за бактериите, затоа треба да пешкирите да ги преместите во плакарот, а доколку немате простор во плакарот, проверете дали вашата бања е постојано проветрена.

СПОДЕЛИ
Претходна објаваТренд: Големото враќање на контроверзниот материјал есен/зима 2020!
Следна објаваМагични портали на Дубаи Експо 2020!
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР