Уште во 2018 година, британското студио за архитектура Асиф Кан, наслика во Јужна Кореја со црна боја, која може да апсорбира приближно 99,9% од светлината, павилјон за Зимските олимписки игри во 2018 година.
Студиото сега се врати со инженерскиот подвиг за Експо 2020 во Дубаи.
Како дел од јавната изложба на Експо, Асиф Кан дизајнираше три основни портали што ќе им овозможат на посетителите од целиот свет да дојдат на настанот.

Инспирирани од традиционалната машрабија, архитектонски елемент карактеристичен за арапските резиденции кои контролираат светлина и проток на воздух, влезните портали на Експо се изработени од ултра лесни јаглеродни влакна кои ги имитираат овие исклучително украсни форми.
На висина од 21 метар, структурите изгледаат скоро транспарентни, бидејќи геометрискиот образец наоѓа хармонија помеѓу структурната цврстина, ефикасноста на материјалот, пропустливоста на ветерот и количината на засенчување.

Дизајнот ја осветлува идната форма на архитектурата, дозволувајќи им на посетителите да „се вклопат со исламска култура, уметност и јазик“.
Дубаи Експо 2020 ќе трае од 20 октомври 2020 до 10 април 2021 година.

 

СПОДЕЛИ
Претходна објаваКупатилото не е место за козметичките производи!
Следна објаваШест златни медали за вината на „Стоби“ на најпрестижниот вински натпревар „Мундус вини“
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР