Како да направите совршен зелен smoothie?

Овој здрав зелен пијалак ќе ја направи вашата кожа поубава и поздрав, а позитивно ќе влијае и на вашето здравје. Зелениот зеленчук е полн со...

3 начини да се ослободите од стресот!

Да се поднесе стресен работен ден мирно и со насмевка е вистински предизвик. Навистина не е чудно што од време на време едноставно сакаме да...

,,Limassol”-медитеранскиот бисер каде е родена божицата Афродита!

Бисерот на Медитеранот, како што многумина го нарекуваат, кипарскиот град Limassol е фасцинантна туристичка дестинација која вреди да се посети. Во него се спојуваат многу...

Новата 2019 веќе ја прославија Самоа и Кирибати!

Пред околу три часа Новата година веќе пристигна на островите Самоа и Кирибати. Нивните жители први на земјината топка ја прославуваат новата година. Кирибати е...

Подарувањето на подароци за Нова година, треба да биде чин на...

За секој од нас, Новата година е нешто посебно – дали затоа што во тоа време имаме можност да поминуваме повеќе време со своите...

Зошто бебињата се движат во матката?

Британските истражувачи дошле до заклучок дека неродените бебиња со движење во матката ја развиваат свеста за своето тело и ја развиваат работата на мозокот. "Познато...

Кучињата го намалуваат ризикот од срцеви заболувања!

Кучињата позитивно влијаат на нашето здравје Едно истражување во Шведска откри дека поседувањето на куче може да го намали ризикот од срцеви заболувања. Речиси четири...

Поучни цитати изречени од убавата Моника Белучи!

Таа е една од најубавите и најпосакуваните жени во светот. Моника Белучи, италијанска актерка, како што многумина ја нарекуваат модерна божица. Нејзината појава никого...

Личните предмете на Френк Синатра продадени за повеќе милиони долари!

  Аукциската куќа Sotheby’s неодамна ги продаде личните предмети на Френк Синатра и неговата сопруга Барбара, за повеќе од 9 милиони долари. На аукцијата беа понудени...

Прва 3D штампана маса во едно парче!

  3D печатарите воведоа револуција во нашите животи. Денес е можно да се испечати вистинска куќа, целосно изградена со 3D печатар за само 24 часа. Изградбата...

YouTube видеото “Rewind” го надмина “Baby” на Justin Bieber!

Секоја година, YouTube објавува видео во кое се навраќа на изминатата година, покажувајќи ги сите луѓе кои имале најголемо влијание на YouTube и чии...

Совети за намалување и ослободување од мигрената!

 Ако мислите дека можеме да се бориме со главоболката само со таблетите - не сте во право, бидејќи понекогаш тие само ја влошуваат ситуацијата. Ова...

Фенг шуи: Што ни носи кинеската година на свиња во 2019!

    Следната година влегуваме во периодот на свиња, според кинеската традиција ... Како симбол, свињата најчесто се поврзува со прогресија, среќа и добри можности и шанси...

Скулптурата на славниот уметник Banksy по цена од само $2.5 долари

Банкси (Banksy) е светски познат бристолски уметник, најпознат по уличната графити уметност, чии уметнички дела честопати се поврзани со политиката и содржат доза на хумор. Со...

“Aurora Borealis” и “Aurora Australis” – магија на природата!

Northern Lights се еден од најмоќните уметнички прикази на природата. Неонскиот сјај на аурората ја обиколи љубопитноста на луѓето низ целиот свет. Со постојано...

6 намирници за здрава и убава кожа!

Сите ги знаеме бенефитите од консумирањето на здрави намирници важни за нашиот организам, здравје и изглед. Додадете ги овие 6 видови на храна во вашата...