Еве зошто е здраво да јадете смокви
Смоквите се едно од оние овошја кои веднаш ги поврзуваме со летото. Сезоната на смокви е многу кратка, затоа треба да ја искористиме и да уживаме во смоквите  додека можеме. Покрај тоа што се многу вкусни, смоквите се и здрави, а во продолжение ќе ви откриеме зошто е здраво да се јадат смокви.

1. Нашироко е познато дека го подобруваат и го забрзуваат варењето на храната. Причината за тоа е што смоквите се полни со влакна.
2. Смоквите се богати со антиоксиданси.
3. Спречуваат болести на срцето и кардиоваскуларниот систем бидејќи ги елиминираат слободните радикали кои можат да ги оштетат крвните садови и да резултираат со срцеви заболувања.
4. Помагаат при дијабетес. Високата содржина на влакна во смокви ги прави добри за луѓето со дијабетес.
5. Ги зајакнуваат коските бидејќи се полни со калциум.

СПОДЕЛИ
Претходна објаваСо години наназад ова е најпопуларниот фустан
Следна објаваНајдобар рецепт за Pina Colada
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ