Колку вода треба да пиете за време на високите температури?
Како и секое така и ова лето е со неподносливи горештини кои не зафатија наеднаш. Врелиот топлотен бран е во полн ек, а жештините се навистина неподносливи и токму поради оваа причина треба да внимавате.

Во текот на летото кога температурите се екстремно високи, треба да консумирате многу течности. Зошто? Бидејќи при жештини или високи температури се потите повеќе или исфрлате повеќе течност од вообичаено, па затоа е неопходно да се надомести изгубената течност.

За време на летните горештини многу лесно може да дехидрирате, па затоа е многу важно да пиете доволно течности. Но, колку течност е доволно?

За време на нормални температури, односно постудени денови, се препорачува да се пие најмалку два литра вода дневно, додека за време на високи температури, оваа количина треба да се зголеми за најмалку еден литар дневно, па затоа при високи температури треба да пиете најмалку три литри течност дневно.

СПОДЕЛИ
Претходна објаваКако да се облечете за филмот Барби а да изгледате како возрасна личност
Следна објаваОва лето костимите за капење бикини се хит на плажите
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ