Стара бакалница претворена во тропски рај!

Италијанското студио Диорама ја трансформираше старата бакалница во Пуља, во бар и ресторан, со неодоливи тропски растенија, фламинго тапети и неонски палми ... Пред тоа,...

Црно-бели фотографии на Лондон од Nicolas Lescot

Фотограф од Белгија, Nicolas Lescot, го посети Лондон и направи серијал од преубави црно-бели фотографии кои ја репрезентираат динамиката на урбаната архитектура, нагласувајќи ги и...

Институтот по Молекуларна Фармација во Тајван во ново руво

Кинеското архитектско студио Waterfrom Design го дизајнираше ентериерот на Институтот за Молекуларна Фармација во Тајван. Во дизајнот есенцијално беше да се стави акцент на стилот од...

AU79 во Мелбурн – рај за љубителите на кафе!

Кафетерија со печница за кафе Au79, го комбинира дизајнот, функционалноста и пријатното гостопримството во еден простор... Овој рај за љубителите на доброто кафе се наоѓа...

Небески базени за сите – нов тренд во Дубаи!

Базените кои обично ги гледавме во луксузните хотели, сега ќе станат дел од high-end проектите во Дубаи, како што е хотелот Palm 360 со...

GranParaiso – луксузна верзија на рајот!

Со поглед на заливот Бискејн и Мајами Бич, GranParaiso е волшебeн станбен проект, кој е дело на најценетите архитекти на светот ... На него, работат...

Фотографија | Динамично дуо во разиграната архитектура

Разиграноста со фотографијата е еден приоритетите поради кој ги сакаме толку патувањата. Дозволете да Ви претставиме еден навистина интересен пар. Daniel Rueda и Anna Devis,...

Casa Vicens | Совршен дом од 19 век во Барселона

Дали сте запознаени со првото дело на познатиот архитект Antoni Gaudi? Casa Vicens е првиот дом направен по планот на Гауди. Изграден некаде измеѓу...

Новата куќа на семејството Обама!

По неколку месеци изнајмување на вила во Kalorama, поранешниот претседател на САД и неговото семејство си купија сопствена куќа. Цената на оваа куќа била 8,1...

Bила со транспарентен базен, каков што досега не сме виделе!

Луксузните поседи со врвни погодности, декорација и поглед, не чекаат долго на првите или новите сопственици ... И покрај тоа што чинат многу, навистина, тие...

Skycastle – модерен замок во Лос Анџелес!

Изграден во 1990 година за еден колекционер на уметнички дела, Skycastle и самиот изгледа како уметничко дело. Овој прекрасен посед го креираше Дејвид Лоренс Греј,...

Нов станбен комплекс во Лондон со делукс пентхауси!

Успешната компанија Almacantar, е спремна да почне со изградба на луксузен станбен облакодер, со станови кои ќе имаат од една до пет спални соби,...

Првиот проект од Антонио Гауди се отвора за јавноста!

Оваа есен (2017), новата атракција на Барцелона, Casa Vicens, која беше првиот проект на шпанскиот архитект Антонио Гауди, ќе ги отвори своите врати за посетителите. Оваа...

Waterline Square – нови стаклени облакодери во Њујорк!

Гордо сместен на горната западна страна на Менхетен, Waterline Square е новиот неверојатен станбен проект, кој се состои од три стаклени облакодери, со поглед...

Куќа на Сицилија со прекрасен поглед

Оваа величествена вила е изградена во далечната 1850 за богато семејство, а потоа е напуштена. Новите сопственици неодамна целосно ја реновираа и го вратија...

Хотел во Кејптаун за љубителите на уметноста!

Хотелот "Ellerman House" кој се наоѓа во Кејптаун, Јужноафриканската Република е како создаден за вистинските љубители на уметноста. Идеален е за сите кои сакаат...