Престижен ресторан во Токио инспириран од пештера!

Можеби сте слушнале за палео, палеолитска диета, која има за цел да ви помогне да изгубите на тежина и да бидете здрави преку менито,...

Како стаклена градина: Botanist – ресторан во Ванкувер!

Пастелни тонови и изобилство на растенија го исполнуваат овој хотелски ресторан и бар во Ванкувер, кој што го креираше локалното студио Ste Marie, по...

Воодушевувачка библиотека во Кина!

Кина едноставно не престанува со изненадувања! MVRDV дизајнираше библиотека која не само библиофилите, туку и архитектите во целиот свет ги остави без здив! Tianjin Binhai Library е изградена...

Црквите во Копенхаген преку објективот на Ludwig Fabre

Парижанецот Ludwig Fabre го експресираше својот одличен вкус за архитектура и ги документираше геометриските симетрични форми на црквите во Копенхаген, Данска. Благодарение на совршено изведената...

Уникатен хотел со облик на гитара се гради на Флорида!

Подготовките се во тек за зградата која ќе стане најголем хотел во форма на гитара, како дел од Seminole Hard Rock Hotel & Casino. Плановите...

Симетрични згради на Будимпешта под надреално небо

Кога зборуваме за воодушевувачка архитектура, благо - детализирани фасади, широки улици, многу зеленило и велосипеди, зборуваме за Будимпешта! Zsolt Hlinka ги фотографираше зградите на самиот агол,...

По 160 години Louis Vuitton се враќа на No.2 Place Vendômе!

Париз доби ново место кое сите љубители на модата мора да го посетат. Сместено на No.2 Place Vendôme во големата зграда од 18 век,...

Големото отворање на Лувр во Абу Даби

Louvre d’Abu Dhabi е првиот музеј во светот кој е во поддршка од две влади и тоа од Франција и Обединетите Арапски Емирати, со цел...

AURA | Мултимедијална инсталација на Базиликата Нотрдам во Монтреал

Moment Factory ја претстави својата мултимедијална инсталација AURA во Нотрдам базиликата во Монтреал. https://www.youtube.com/watch?v=FV3XdOda3zM AURA беше 45 - минутен спектакл кој ја исполни уметноста и архитектурата на базиликата...

Реновација на Јапонската градина во Портланд

Дизајнирана во 1963, Јапонската градина во Портланд, беше прогласена за најубава и најавтентична јапонска градина во светот надвор од Јапонија од страна на тогашниот амбасадор од...

Најголеми градби на светот – од модерно кино до стар замок!

Често пати зборуваме за највисоките згради на светот, меѓутоа ретко ги споменуваме најголемите. Овие импресивните градби ќе ве остават без здив. Abraj Al Bait Towers, Саудиска Арабија Овие...

Слаткододен аквариум во Карловац-Хрватска!

Вештите дизајнерите на 3LHD го претворија напуштениот камп во уникатен аквариум на падините во Карловац. Едно од најинтересните архитектонски решенија, под зелената ливада на еден рид,...

Неверојатно луксузна вила во Дубаи!

Со цена од 54,5 милиони долари, оваа спектакуларна вила со 11 спални е веројатно ултимативниот приватен дом на Дубаи, со неверојатно луксузна понуда. Дел од...

Буда „скриен“ под плантажи со лаванда во Makomanai Cemetery

Денешниот избор за локација која е повеќе од задолжително да се посети е малку нетипичен за препорака. Ретко кој би посетил гробница, особено кога...

Градинка од детските соништа во Фукуока, Јапонија

Архитектот Emmanuelle Moureaux дизајнираше градинка од сите детски соништа. Сместена во јапонскиот град Фукуока, оваа градинка има карактеристична фасада чија специфичност ја надокнадуваат 63 дрвени штици...

Генијален дизајн на LEGO куќата во Данска

Дизајнерската фирма Bjarke Ingels Group (BIG), со седиште во Копенхаген и Њујорк, ја дизајнираше LEGO куќата на Данска. После четири години исчекување, конечно знаеме повеќе за миксот...