Јапонскиот архитект Соу Фуџимото објави дизајнерско дело за етерична кула составена од пловечки острови во заливот Чиенхај …

Архитектот на победничкиот дизајнерски предлог пристапи со решение на  прашањето како кулата може да еволуира, а истовремено продолжува да привлекува внимание, слично како Ајфеловата кула.

Кулата е подигната на висина од 268 метри и е составена од деведесет и девет одделни сегменти, од кои тие пловат со минимални конекции на главните елементи, кои како да лебдат во воздухот кога се гледаат одоздола.

 

Централизираното јадро е темел на целата кула, поврзано со надворешни затегнати кабли, задолжени за водата која паѓа ниско во заливот. Во внатрешноста на каблите, има обратно свртен замрзнат гејзер во рефлексија, во кој се сместени платформата за набљудување, изложбен простор, ресторан и кафуле.

Тимот кој стои зад овој проект ја симболизира иднината на човештвото во ерата на различностите и ќе послужи како нова одлика на градот Шенжен кој постојано се развива, а кој неодамна разви голем број на високи структури.

СПОДЕЛИ
Претходна објаваКомпименти за господин и г-ѓа Бибер: Хејли и елегантниот Џастин во Париз!
Следна објава15 култни летни изгледи со сламена шапка!
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ