Сламената шапка секогаш била составен дел од летната гардероба на најголемите холивудски sвезди …

Инспирирајте се од нивниот изглед и додајте го на вашиот летен стил.

Сламената шапка беше главниот потпис на Брижит Бардо и Роми Шнајдер, но шапките беа популарни модни додатоци и во многу филмови, како шапката со точки која ја носеше Џулија Робертс во филмот Убава жена.

XXL шапките на Брижит Бардо и Елизабет Тејлор, шапка-чамец на Софија Лорен и Лесли Карон, стилски дизајн за Џеки Кенеди и шапка со широк раб за Жан Моро.

Ви претставуваме список на култни плетени шапки кои влегоа во историјата и продолжуваат да нè инспирираат до ден-денес.

Својата сламена шапка Брижит Бардо ја комбинираше со панталони во риги, на Француската ривиера во 60-тите години на минатиот век.

Мерилин Монро на снимањето на филмот „The Misfits“

Роми Шнајдер на снимањето на филмот „La Califfa“ во 1970 година, со сламена шапка и летна облека.

Одри Хепберн со сламена шапка 1965 година.

Американската актерка и принцеза Грејс Кели позира со голема сламена шапка и тесен фустан на снимањето на филмот  „To Catch a Thief’ од 1955 година

Џулија Робертс и Ричард Гир во филмот „Убава жена“ од 1990 година.

Брижит Бардо со сламена шапка, цвеќе во устата и карактеристична cat-eye, шминка.

Софија Лорен со сламена шапка во Италија, 1964 година.

ЖанМоро на снимањето на филмот ‘Вива Марија’ каде соработуваше со Брижит Бардо.

Одри Хепберн носи сламена шапка на снимањето на филмот „Непростено“ во Мексико.

Џин Сиберг, за време на снимањето на филмот „La Route de Corinthe“ во Грција во 1967 година.

Лесли Карон со Џорџ Пепард.

Елизабет Тејлор со голема сламена шапка, украсена со бели цвеќиња.

Џеки Кенеди со темно сина шапка.

Клаудија Шифeр со прекрасна шапка 

 

СПОДЕЛИ
Претходна објаваКако изгледа иднината на облакодерите?
Следна објаваSKOPJE CITY MALL НАЈАВУВА LATE NIGHT SHOPPING ВО ХОЛИВУДСКИ СТИЛ
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ