Заводлив дел од шпанска архитектура ќе се продаде на аукција следниот месец – станува збор за вила до Мајорка со 63 хектари со приватни маслинови градини, лоцирана во подножјето на планинскиот масив Сера де Трамунтана, заштитена од УНЕСКО.

Познат како Finca Son Serralta, овој огромен имот се продава по цена од 26,5 милиони долари, а аукцијата ќе се отвори преку Интернет овој месец.

Прекрасната куќа во стил на вила, изградена од класичен камен со покрив од плочки, датира од 16 век и има површина од над 2.800 квадратни метри совршен простор, нагласена со елегантни мермерни подови.

Ентериерот, со седум спални соби, секоја со сопствено купатило, е целосно реновиран во традиционален стил со елегантни камени камини, украсни тавани со дрвени греди и грандиозно централно скалило со леани железни огради. Кога станува збор за модерен стил, тоа е очигледно, четиринаесет бањи, лифт и гаража за седум автомобили.

Однадвор, двојната заоблена порта ве води кон асфалтираниот затворен двор и до просторијата за прием, што е идеално за забави, додека таму се наоѓа и приватна капела со витражни прозори.

Во надворешноста, исто така можеме да видиме неколку тераси за уживање – од приземната пергола, до терасата на второто ниво со интересни колонади и приватната тераса на покривот. Секој од нив нуди уживање во неверојатен поглед на планините, додека самата резиденција се наоѓа на приватно ловиште, со поглед на палми, овоштарник, маслинови градини, базен, тениско игралиште и трисобна куќа за гости .

Finca Son Serralta е близу до историското наследство на Puigpunyent, на само 15 минути од главниот град Мајорка и дваесет и пет минути од аеродромот. Патем, областа каде што се наоѓа имотот е една од најраните населени во Мајорка, а се карактеризира со мегалити од бронзеното време, каде што еден од нив може да се најде на самиот имот.

СПОДЕЛИ
Претходна објаваПет модели на фармерки кои никогаш нема да излезат од нашиот плакар!
Следна објаваМонохроматски стил кој ќе ве инспирира на нови модни експерименти!
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ