Есен во Будимпешта

Есента е совршено годишно време за прошетки во прекрасните европски градови, а провлекување на топлите денови во есента оваа година, создаде уште попријатни временски...

Разговор со Бог

Јас: „Боже, може ли да ти поставам едно прашање?“ Бог: „Секако, чедо мое.“ Јас: „Вети ми дека нема да се налутиш...“ Бог: „Ветувам, кажи што те мачи?“ Јас:...

Облечете ја Вашата книга

Меѓу малиот милион совети, идеи и упатства како да го изградите Вашиот стил, се чини дека уникатноста сепак се остава во заден план. За...

Фото на денот | Безгрижно детство

На фотографија на Kamala Kannan е прикажана сенка на дете што трча со балони, фотографирана во Индија. Тоа што авторот избрал да ја фотографира...
video

Marc Jacobs | Боксерски ѓердани

Краток филм со момче весело танцувајќи околу иконски знаменитости во Лондон, Њујорк и Париз, се до средбата со својот противник. Ова видео е промоција...
video

Alex Cross

Во режија на Роб Кохен, со Тајлер Пери во главната улога, овој трилер – акција  ја раскажува приказната за  млад детектив -  Алекс Крос...

Мебел за миленичиња | Pet Lounge Studios

Дизајнерскиот тим на Pet Lounge Studios на чело со познатиот дизајнер на мебел Corey Drew, создаде извонредна линија на мебел за миленичиња. Покрај тоа што...

Paper Passion | Карл Лагерфилд

Едноставно ќе признаеме: сите уживаме во мирисот на книгите, кога нежно ќе ја отворите и бесшумно ќе го втурнете носот помеѓу страниците. Познатото чувство...
video

Тајната на успехот во креативните професии | Ira Glass

Ira Glass е познат американски продуцент и водител кој важи за еден од најдобрите раскажувачи на денешницата, чии мисли за уметноста на раскажувањето, наменето...

Направи сам | Вазни од шишиња и тегли

Стаклените шишиња од вино и вишокот тегли што не беа употребени за зимница, со малку труд, во само неколку чекори може да ги претворите...

Појадокот е прекинат

Breakfast Interrupted е видео кое што дефинитивно нема да ве остави гладни. Целта е да се прикаже храната на еден убав и необичен начин,...
video

Нема место како ова | Brazenhead Books

Сместена високо над ритамот на улицата, тајната на втората книжарница во сопственост на Michael Brazenhead, опишана како Мека за љубителите на книгата и вистинска...

Фото на денот | Lab rat

Фотографија, дел од проектот на младиот фотограф Виктор Наумовски наречен Lab Rat. Очила, дизајн на Александра Митковска, модел Елена Трајановска од Моделс Ин, шминка...

Извонредна улична уметност | Русија

Рускиот уличен артист Никита Номерз, транформира напуштени структури во необични и допадливи форми на улична уметност. Карактеристиките на објектите ги користи за да ги...

Едиторијал | Француски гламур

Преубавата Tanya Dziahileva од Белорусија, фотографирана од Jean-Daniel Lorieux за ноемвриското издание од 2011та година на магазинот L’Officiel, во облеки од реномирани дизајнери на...

Маестралниот Иго

Зборувајќи за импактот кој големите литературни великани го оставаат врз светската јавност, со акцент на големиот Достоевски, ги сепарираме големите имиња на книжевната сцена....