ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Неделата на дизајн во Скопје No.7

Како и секоја година, така и оваа, сo огромна радост ви го претставуваме новото издание на Неделата на дизајн во Скопје! Ве покануваме на креативно, 5-дневно, 24-часовно...

Неделен репертоар на Драмски театар (20.11. – 26.11.2017)

На репертоарот на Драмскиот театар Скопје од 20.11 до 26.11.2017 ќе имате можност на сцената на Театарот да ги проследите следните претстави: ден и час:...

#Divianarts | Христина Трајкоска фото на неделата!

Дозволете да Ви го претставиме победникот на нашиот неделен  фото натпревар на Instagram, Христина Трајкоска. Христина е млада ентузијастична фотографка чија пасија е уличната фотографија. Не зборуваме за...

Победници на 10. јубилеен СКПФ „Вештачка реалност“

Јубилејниот 10. Скопје постер фестивалски конкурс за студентски плакат на тема „Вештачка реалност“ ги надмина очекувањата. Пристигнаа плакати од 68 држави ширум светот. Се...

Филм со моќна еко-порака „Земјата од иднината” најдобар на осмиот „Мобил...

Со големо задоволство ве информираме дека 8. издание на „Мобил фестивал“ успешно заврши синоќа во Кинотеката на Македонија, со доделувањето на наградите за најдобрите...

Неделeн хороскоп од 20.11 – 26.11. 2017 година!

ОВЕН Работа Ве очекуваат многу работи кои мора да ги завршите во краток временски период, но без нервоза, работете со добар тим на соработници. Многу луѓе...

Исполнете го својот сон и преспијте во вистинска Lego куќа!

Lego куќа, која е опремена со над 25 милиони шарени Lego коцки и блокови, ќе ја стимулира имагинацијата дури и на тие најзаспаните. Додека девојките...

Чорапи со машнички за најинтересната модна приказна на сезоната!

Сандалите ги оставивме за некои други временски услови, а затворените чевли станаа дел од нашиот секојдневен живот. За да ги направите поинтересни, а секој...

Симетрични згради на Будимпешта под надреално небо

Кога зборуваме за воодушевувачка архитектура, благо - детализирани фасади, широки улици, многу зеленило и велосипеди, зборуваме за Будимпешта! Zsolt Hlinka ги фотографираше зградите на самиот агол,...

Оваа есен карираното е “cool” !

Карираниот дезен воглавно се врзува за кошули и здолништа, а ние денес ви  претставуваме и други начини, кои можете да ги надоврзете на вашиот...

Како да носите мини здолниште ако веќе не сте тинејџерка?

Мини здолништа се враќаат во мода, а вие не се плашете да ги носите! Оваа есен и зима, мини здолништа повторно се во тренд. Сем...

Најскапата супстанца на светот чини 100 милијарди долари за милиграм!

Најскапа супстанца Со цена од 100 милијарди долари за милиграм, анти-материјата е најскапата супстанција на планетата. Во согласност со напорите на човештвото да оди таму...

Знаете ли колку чини најскапиот телефон на светот?

  Најскап телефон на светот Црниот дијамант од 26 карати, како копче за опцијата home, го крена овој iPhone 5 кон небото. Тој го носи името...

Овој профил на Instagram совршено ја усогласува облеката со познати уметнички...

Зад профилот © dressedtomatch стои Michelle Satterlee, која објавува фотографии кои изгледаат како визуелни реплики на познати уметнички дела. "Секој ги сака работите што се совпаѓаат или...

Внимавајте каде патувате во 2018-та!

„International SOS“ и „Control Risks“ публикваа мапа која ја прикажува безбедноста на земјите во светот според состојба на заразни болести, стапка на тероризам, развиена...

Фотографија | Ноќниот живот на улиците во Токио

Токио е дефинитивно  дестинација од соништата! Со цел да се даде надреалистична слика на посакуваното клише, Yoshito Hasaka ги претстави јапонските улици навечер онака како што ги...