Пингвинцентричен, 75ти роденден на Penguin Books

На 30.07, пред точно 75 години најголемата издавачка куќа некогаш позната, Penguin Books била основана од страна на сер Ален Лејн. Кога првата копија...

„ProteinLab“ – новата омилена локација на спортистите и фитнес ентузијастите

„ProteinLab“ – новата омилена локација на спортистите и фитнес ентузијастите Од 8-ми април сите спортисти, фитнес ентузијасти и љубители на спортската исхрана ќе добијат место...

Неделен репертоар на Драмскиот театар (04.05 – 10.05)

На сцената на Драмскиот театар Скопје од 04.05 до 10.05.2015 ќе имате можност да погледнете една премиера и две претстави кои се на тековниот...

Македонските институции се преименуваа со „Национални“, а дали и „Менструација“ за...

Република Македонија стана Република Северна Македонија, во тек е преименување на институциите во државата, кај некои со додавката „северна“, а кај некои со „национална“....

Романтично-фантастичниот балет “Жизел“ во МОБ

Почитувани, На 08 февруари, 2014 г. со почеток во 20 часот, во Македонската Опера и Балет ќе биде изведен романтично-фантастичниот балет во два чина “Жизел“....

Неделен репертоар на Драмскиот театар (11.05 – 17.05)

На репертоарот на Драмскиот театар Скопје од 11.05 до 17.05.2015 ќе имате можност да ги проследите следните претстави: ден и час:       12.05.2015...

Во МОБ овој викенд | Модетската оперска претстава “Клинг-Кланг 3“

Почитувани, Во недела, 23 февруари, 2014 година, со почеток во 12 часот, Македонската Опера и Балет ќе одржи матине претстава за деца. „Клинг-Кланг“ е музичка...

Вечерва во Музејот на современата уметност во Скопје предавање на Марк...

Вечерва со почеток во 19 часот, во Музејот на современата уметност во Скопје, предавање ќе одржи Марк Басин, професор на Универзитетот „Содерторн“ во Стокхолм...

Знаеш дека ни е роденден овој месец? Те покануваме на...

27.10. - 20.11. - Тито во Африка // Tito in Africa Изложба за сите генерации на скопјани што сакаат да се потсетат на едно време...

Денес е Светскиот ден на насмевките!

Харви Бол го создаде лицето смајли во 1963та година, кој стана најпрепознатлив симбол на добрата волја и доброто расположение. Но, како што поминувале годините...

Отворен повик за фотографи и модни блогери – „Модно блогирање“

Доколку сте фотограф или моден блогер, тогаш внимателно прочитајте го овој отворен повик за работилница на тема „Модно блогирање“. Моден Викенд Скопје во соработка со...

Што се’ ќе може да се види, чуе, вкуси и направи...

Под мотото #воншаблон, за вечните етузијасти за нови и несекојдневни нешта, оваа година решивме да ви понудиме содржина, која нималку нема да ве остави...

Преку дизајн на постер до поттикнување инклузија на сите нивоа –...

Плакарт организираше европски натпревар на студенти кој преку графички дизајн требаше да го дадат своето мислење и суд во однос на темата, „Вклучи, не...

Неделна програма во Public Room

  04.09. // 17:00 - Фестивал! Дотерај го Скопје! Денес го затвораме фестивалот со проекција на филмови, презентација за Фејсбук и концерт на Тони Зен и...

Голем интернационален успех на Владимир Четкар со третиот студиски албум

Пи-Вајн (P-Vine), една од најпопуларните јапонски музички куќи со светско реноме која е прочуена по квалитетот на своите изданија низ аудофилите ширум...

Го најавуваме – избор на мажи на годината за 2019 година

Oваа година по втор пат ќе се одржи избор на МАЖИ НА ГОДИНАТА во Македонија. Настанот оваа година ќе се одржи на 27 ноември...