24 април, Скопје –  Скопје филм фестивал со задоволство соопштува дека и годинава на програмата имаме нов македонски игран филм, станува збор за скопска премиера на „Лазар“ на режисерот Светозар Ристовски, кој на програмата е на 25 април (понеделник) од 20 часот во киното Милениум.

lazar (1)

Во актерската екипа се:  Наташа Петровиќ, Дејан Лилиќ, Красимира Кузанова и Александар Сано, двајцата од Бугарија.

Дејствието  на овој филм се одвива околу илегалниот транспорт на мигранти и бегалци. Откако таткото на Лазар го напушта семејството, тој мора брзо да порасне и почнува да се занмава со шверцување емигранти преку грчко – македонската граница. Но се’ ќе се промени кога ќе се вљуби во Катерина и ќе реши да го напушти светот на криминалот. Автор на сценариото е Светозар Ристовски.

„Лазар“ е копродукција на Македонија, Хрватска, Бугарија и на Франција и македонската пубика има можнст да види дело на режисерот Ристовски по 11 години пауза од неговиот игран филм „Илузија“.

Својата светска премиера филмот ја имаше на ИФФК „Браќа Манаки“ во Битола, а учествувал и на фестивалите „CinEast Film Festival“ и „Santa Barbara International Film Festival“.

Ве покануваме да ја проследите програмата на 19. издание на Скопје филм фестивал за 25 април:

16,00 Милениум

ЗАКОНОТ НА ЖЕЛБАТА

Режија:Pedro Almodovar

Улоги: Antonio Banderas, Carmen Maura, Eusebio Poncela, Miguel Molina, Rossy de Palma, Victoria Abril

Земја: Spain

Времетраење:  102 мин.
„Законот на желбата“ се смета за прв експлицитен геј-филм на Алмодовар, кој се фокусира на комплексниот љубовен триаголник меѓу тројца мажи и ги испитува начините на кои општеството ги потиснува вистинските желби на индивидуата со трагични последици.

18,30 Милениум

КЛАН/THE CLAN

Режија: Pablo Trapero

Улоги: Guillermo Francella, Peter Lanzani, Lili Popovich

Земја: Argentina/Spain

Времетраење: 108 мин.

„Исчезнатите“, los desaparecidos, збор што во Аргентина има посебно значење. Долго поврзуван со злосторствата на воената хунта од 1970 година, овој термин во рацете на режисерот Пабло Траперо вклучува поинакво, но не помалку застрашувачко значење. Тој го зема случајот што е толку вознемирувачки и за кој многумина одбиле да поверуваат дека е возможен и го прераскажува до згрозувачки детали од гледна точка на извршителите на злосторството.

Заснован врз вистинска приказна што ја потресе Аргентина, филмот ни ја раскажува речиси неверојатната приказна за кланот Пучо, навидум нормално семејство од средната класа, кои од улиците киднапирале имотни луѓе, ги држеле жртвите за откуп и откако ќе им било платено, ги убивале

20,00 Милениум

ЛАЗАР/LAZAR

 Режија: Svetozar Ristovski

Улоги: Vedran Zivolic, Natasa Petrovic, Goran Navojec, Dejan Lilic

Земја: Macedonia/Croatia/Bulgaria/France

Времетраење: 100 мин.

 

Македонија денес. Лазар работи како „мамка“ којa го одвлекува вниманието на полицијата и го надгледува префрлањето илегални емигранти преку границата со ЕУ. Интелигентен и дискретен, тој живее под заштита на локалниот гангстер и го издржува семејството со парите што ги заработува од префрлањето на бегалците. Се вљубува во младата студентка, туѓинка во неговиот свет и почнува да размислува да го смени животот.

22,00 Милениум

РЈУЗО И СЕДУМТЕ СЛЕДБЕНИЦИ/ RYUZO AND THE SEVEN HENCHMEN

Режија: Takeshi Kitano

Улоги: Tatsuya Fuji, Ben Hiura, Kôjun Itô

Земја: Japan

Времетраење: 125 мин.

Последниот филм на Такеши Китано „Рјузо и седуммината следбеници“ ги спојува двата омилени филмски жанра на прочуениот режисер: комедијата и ганстерскиот трилер. Собирајќи поголем број постари актери од неговите претходни филмови, Такеши ги поставува неговите геријатриски протагонисти како група наспроти нивните помлади замени , но само заради комичен ефект. Оние што очекуваат дека стариот мајстор го направил овој филм како љубовно писмо за племенитоста на старинската јакуза ќе ги дочека непријатно изненадување.

“Рјузо и неговите седум следбеници” е преполн со шеги, некои пресмешни, повеќето забавни, а некои и безобразно засрамувачки.

СПОДЕЛИ
Претходна објаваХороскоп од 25.04. – 01.05.2016 година!
Следна објаваCarolinа Herrerа | Kолекцијата невестински фустани за 2017 изгледа совршено!
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР