“Celebrate Life” – изложба за себе – промена

Изложбата Celebrate Life / себе - промена на дизајнерот Горан Костовски – Ind.o.g. ќе биде отворена на 21 Мај 2019 г. во Мобилна/Монтажна галерија...

Синергија на литература, филм, музика на 7.Интернационален литературен фестивал „Про-За Балкан“

На Алек Попов и Ерџан Кесал им се придружуватаат и Теофил Панчиќ,  Једрт Лапух Малежич, Светислав Басара, Тарик Туфан, Ивица Пртењача и Јагода Михајловска-Георгиева,...

Концерт за паметење на Лени Кравиц во Скопје

Лени Кравиц, големата светска музичка ѕвезда, деновиве на Македонија и подари многу љубов и позитивна енергија, а вчеравечер во СРЦ „Борис Трајковски“ на скопјани...

Ауто Шоу од 10. од 12. мај со олдтајмери и електрични...

Од 10. до 12. мај, во надворешниот дел на Скопје Сити Мол ќе може да се погледне несекојдневна автомобилска изложба која ќе опфати олдтајмери,...

Отворена Детска Работилница МУЗЕЈ НА Детска Илустрација!

Отворена детска работилница-Музеј на Детска Илустрација Оваа концепт на работа го прифаќаме во слободен и урбан контекст за децата да можат да се изразуваат слободно...

„БУДИМПЕШТАНСКИ ПРИКАЗНИ“ во рамките на манифестацијата „Унгарски недели во Северна Македонија“

Унгарската Амбасада Во Скопје во соработка  со Дирекцијата за култура и уметност на Скопје, Ве поканува на отворањето на изложбата „БУДИМПЕШТАНСКИ ПРИКАЗНИ“, која се...

Светски пораки по повод Меѓународниот ден на танцот!

,,Целото наше постоење е една голема игра'' – танцот на Лилит, играњето улоги, движењето на енергиите, играта на Шива што создава и разорува-Гордана Деан...

Почнува 14. фестивал на Новиот германски филм, а за македонските филмаџии...

“100 работи” е комедијата со која ќе се отвори 14. фестивал на Новиот германски филм во киното Милениум каде ќе гледаме филм за тоа...

`Fashion show` by Monika Bm design Monika!

Нашата млада и успешна уметница и модна креаторка Моника Блажевска чие име стои зад брендот `БМ ДИЗАЈН МОНИКА`е присутна повеќе од три години на...

Промовиран првиот интерактивен водич за Скопје – Здраво Скопје

Во неделата во градскиот парк во опуштена и релаксирана атмосфера, весело, разиграно, надополнето со розови балони, превкусни јаболка, карирани ќебенца и скопски шлагери беше...

Каролина Гочева и Михаил Корубин на неговата прва самостојна изложба во...

Михаил Корубин ја одржа својата прва самостојна изложба во Њујорк. Македонскиот уметник ја доби поддршката од неговата сопруга Каролина Гочева. Славниот пар сподели фотографии од...

Ретроспективна изложба на Костадин Танчев – Динка во Даут пашин амам

Ве известуваме дека на 24 април 2019 година (среда), со почеток во 20:30 часот, во објектот Даут пашин амам ќе биде отворена ретроспективна изложба...

На Скопје Филм Фестивал две работилници,средба со актерката Анастасија Евграфова

На годинешното 22. издание на Скопје филм фестивал, се одржуваат две работилници за различни аспекти на создавањето филм.   Во организација на Млади активисти за промена...

72 Издание на Канскиот Филмски Фестивал-(14-25 мај)

Овогодинешното издание на Канскиот Филмски Фестивал ќе се одржи од 14 до 25 мај. Престиѓниот фестивал ќе биде отворен со прикажувањето на премиерата на...

Филозофски Филмски Фестивал за деца во Францускиот Институт во Скопје!

`Филозофското друштво на Македонија`, со поддршка на Macedonian Film Agency, Град Скопје, Француски институт во Скопје - Institut français de Skopje и Faculty of...

НА СКОПЈЕ ФИЛМ ФЕСТИВАЛ ЗАПОЧНА РЕТРОСПЕКТИВАТА НА МЕТО ЈОВАНОВСКИ

Со врачувањето на Повелбата за исклучителен придонес во филмската уметност, синоќа во Кинотеката започна Омажот на Мето Јовановски, кој е дел од програмата на...