H&M – Машка колекција со отпечатоци од Кит Харинг!

  H&M е горд што ја претстави најновата колекција на машка облека со отпечатоци од Кит Харинг, легендата на американската поп-арт сцена. Колекцијата, која ќе...

Валентина Савова-(Создавање на космички вибрации преку цртање на мандали)

Валентина Савова е сликарка, (визионерка) која преку своите уникатно создадени уметнички творби внесува хармонија, мир, љубов, оплемеувајќи го просторот со витална животна енергија секаде...

Културно информативен центар – Скопје ?Листа на настани (08. јуни...

?Културно информативен центар – Скопје ?Листа на настани (08. јуни – 15. јуни 2022г) . ?08.06.2022 Промоција на зборникот „Филозофија и филм“ Империјал 17 часот. Зборникот произлегува од Првата...

Протоколи за посета во објектите на Националната галерија за време на...

Протоколи за посета во објектите на Националната галерија Доколку сакате да посетите некоја од постоечките изложби во објектите на Националната галерија на Македонија, ќе мора...
video

Louis Vuitton | Вежби со стил

Louis Vuitton по успешната соработка во 2008ма година со Stephen Sprouse, за својата нова колекција марами пролет/лето 2013 соработуваа со тројца светски улични уметници,...

Најголемиот фестивал на уметноста во светот-“The Echigo Tsumari Art”

Најголемиот отворен фестивал на уметноста во светот се одржува во јапонскиот град NIIGATA. Фестивалот има за цел да ги собере сите љубители на уметноста...

Шарени скулптури од хартија

По успехот на колекцијата наречена "Ocean of Flowers" на Биеналето за уметност во Сиднеј во 2012-та, кинескиот уметник Ли Хонгбо продолжи да го истражува...

Nicolas Cage во улога на Дизни принцеза

Претпоставуваме дека сите како деца се замислуваат во улога на некој од карактерите на Дизни; девојките во улога на нивната омилена принцеза, а момчињата...

Урбани пејзажи на дожд

Има нешто меланхолично и инспиративно во дождот, а тоа најдобро знаат да го претстават уметниците. Слики, фотографии, илустрации кога паѓа дожд, не тераат на...

Книги во главна улога | Jonathan Wolstenholme

Британскиот уметник и илустратор најдобро познат по своите неверојатно детални дела кои што произлегуваат од неговите аспирации како страствен читател и љубител на стари...

Уметникот Ra Paulette, е новиот Gaudi!

Американскиот артист Ra Paulette кој живее и твори во сојузната држава Ново Мексико прави вистински уметнички чуда. Неговиот уметнички прибор се состои од чекан...

Париските уметници го отфрлија споменикот на Jeff Koons!

  Париските уметници и сопственици на галерии напишаа отворено писмо против исталирањето на скулптурата од Џеф Кунс, опишувајќи го споменикот како "шокантен и не добрeдојден". Американскиот...