,,Мишко” на Ханис Багашов селектиран на престижниот ,,Сараево филм фестивал”

  Македонскиот краток игран филм ,,Мишко”  ќе биде прикажан во детската програма на претстојниот „Сараевски филмски фестивал“, кој се отвора на 10 август. ,,Мишко”  е приказна...

Вис – магично хрватско острово!

Новото продолжение на филмот Мама Миа веќе се емитува во кината, а публиката со нетрпение чекаше да види на која егзотична локација се случуваат...

Среќен роденден Marilyn Monroe! – со ретки необјавени портрети

  Благодарение на галерија “Proud” од Лондон, жителите и посетителите ќе имаат прилика да ги видат ретките портрети на Marilyn Monroe со налов "Up Close With...

Интернационална премиера на македонската комедија „Година на мајмунот“ на престижниот Московски...

По успешната домашна премиера, македонската комедија „Година на мајмунот“, по режија и сценарио на Владимир Блажевски, денес ќе ја има својата интернационална премиера на...

ВЕЧЕРВА ЗАВРШУВА 21. ИЗДАНИЕ НА СКОПЈЕ ФИЛМ ФЕСТИВАЛ

Со задоволство ве известуваме дека вечерва со проекциите на филмовите „Самит“, „Диви момчиња“ и „Пеперутки“ завршува 21.издание на Скопје филм фестивал. И на ова успешно...

Три филмови од три различни програми денеска на Скопје филм фестивал

Со задоволство ве известуваме дека на програмата на Скопје филм фестивал, денеска, филмовите од селекцијата Европски филм и од програмите Панорама на светскиот филм...

На Скопје филм фестивал премиера на македонски кратки филмови, работилница и...

Со задоволство ве известуваме дека на Скопје филм фестивал, синоќа во кино Милениум, како дел од Програмата Македонска продукција, се одржаа премиерни проекции на...

„Исцелител“ на најголемиот филмски фестивал во Иран

Филмот „Исцелител“ ќе ја има својата иранска премиера на 36-тото издание на меѓународниот филмски фестивал – „Фајр“ во Техеран. Меѓународниот фестивал во Техеран е најзначајниот...

„Исцелител“ трет пат на фестивал во САД

„Исцелител“ ќе се прикажува на 37-миот меѓународен филмски фестивал во Минеаполис. Филмот ќе се прикажува во програмата „светско кино“ на 20-ти и 23-ти април. „Minneapolis...

„Бикини Мун” на Манчевски почнува турнеја низ Македонија

Со проекциите во Штип на 20 и 25 април, почнува турнејата со киноприкажување во Македонија на „Бикини Мун", петтиот филм на најтрофејниот македонски режисер Милчо...

“McQueen”- нов докуменатрен филм за модниот гениј!

  "Никој не го откри Alexander McQueen, тој се откри самиот себе си". Ова се зборовите со кои што започнува новиот документарец посветен на контроверзниот...

„Исцелител“ ќе се натпреварува на филмскиот фестивал „Let’s CEE“ во Виена

Фестивалската промоција на македонскиот филм „Исцелител“ продолжува на 6-тиот меѓународен филмски фестивал во Виена, „Let’s CEE“. Во официјалната програма „Ветувачки дебитантски филмови“ во која ќе...