Македонска премиера на најновиот филм на Милчо Манчевски

На 22 март со почеток во 20 часот во кино Милениум ќе биде премиерата на „Бикини Мун“, најновиот американски филм на македонскиот режисер Милчо...

Награда за „Бикини Мун“ на Милчо Манчевски на фестивалот во Порто!

Филмскиот фестивал FANTASPORTO 2018, го почести македонскиот режисер со специјална награда од жирито за неговиот најнов американски филм. На 38-иот по ред Меѓународен филмски фестивал Fantasporto во...

Комплетната листа на победниците на Оскар 2018!

Вчера вечер, беше најважната холивудска ноќ, т.е. доделување на престижните Оскари. Оваа година доминираше филмот на Guillermo del Torо, The Shape of Water, додека во...

Говорот на Frances McDormand-Оscar за најдобра актерка

Иако многумина се надеваа дека наградата за најдобра актерка ќе и биде доделена на Мерил Стрип, на која тоа и беше 21-та номинација во...

Премиера на “Мојот татко”- од Ирма Башеска Ристовска!

Краткометражен филм - "Мојот татко" - сценарио и режија на Ирма Башеска Ристовска! Премиера на 17.2.18. Во Кинотека на Македонија. Почеток во 19ч. Директор на фотографија: Владимир Димоски Монтажа:...

Филмови за Денот на вљубените!

Ви нудиме 5 филмови идеални за Денот на вљубените за сите вистински романтичари кои во моментов немаат доволно љубов во нивниот живот. Да се биде...

Најбарана венчаницата на Anastasiа Steele од филмот 50 нијанси!

Чекорењето кон олтарот и младоженецот во прекрасна венчаница е сонот на многу девојки на оваа планета. Нас ни се допадна таа на Anastasiа Steele,...

Номинации за доделување на овогодишните награди Oskar!

Номинациите за 90-те Оscar филмски награди во 24 категории Со оглед на тоа што наградата Златен глобус најчесто е показател на фаворитите за номинации на...

4 Филмови во режија на жени кои не треба да ги...

Филмови во режија на жени кои не смеете да пропуштите оваа година...Досега Холивуд успешно ги игнорираше жените - режисери. Но, се кулминираше на  „Златен...

8 филмски предлози за Нова година – ако ја чекате дома!

Одбравме 8 совршени филмови за сите оние кои одлучуја Новата година да ја дочекаат дома. Акцијата на филмовите се случува истата вечер, така да...

Премиерата на копродукцијата „Скршено“ за отворање на фестивалот на филмската монтажа

Со задоволство Ве покануваме на отворањето на Меѓународниот фестивал на филмската монтажа „Синематик“ во четврток (14.12.) во 20 часот во киното „Милениум“. Фестивалот го...

Christian Louboutin – Колекција на чевли инспирирана од Војна на ѕвездите!

Christian Louboutin се чини дека е голем фан на Star Wars. Новото продолжение на епскиот Star Trek, епизода VIII: The Last Jedi, ќе...

Последната сезона на “Куќа од карти” без Kevin Spacey!

Големата енигма конечно е решена. По обвинението за сексуална злоупотреба со која се соочува Kevin Spacey, Netflix ја потврди големата вест. Во објавата на Netflix...

Наскоро ќе гледаме нова серија за брендот Juicy Couture!

Пред неколку години се појави тренд кој жените го обожуваа или го мразеа, плишани тренерки. Тренерките главно беа со потпис од брендот Juicy Couture,...

Филм со моќна еко-порака „Земјата од иднината” најдобар на осмиот „Мобил...

Со големо задоволство ве информираме дека 8. издание на „Мобил фестивал“ успешно заврши синоќа во Кинотеката на Македонија, со доделувањето на наградите за најдобрите...

Погледнете го новиот трејлер за филмот”Fifty Shades Freed”!

Време е да запрете со се што работите, бидејќи тукушто излезе новиот  продолжен трејлер на Fifty Shades Freed", кој со нетрпение многумина од вас...